Przykład Nokii pokazuje, że nie koniecznie potrzebujesz flagowców, ultra fotosmartfonów, aby rosnąć w siłę. Pomimo samych bardzo budżetowych modeli w portfolio, Nokia odnotowała wzrosty YoY.

Trochę mnie to wewnętrznie boli, że Nokia, którą pamiętam z bardzo dobrych i nie rzadko wyjątkowych smartfonów, które ciężko było pomylić z inną marką, teraz utrzymuje się na powierzchni, robiąc smartfony, których już nawet stricte Chińskie marki robić nie chcą. Rozumiem, że w tym szaleństwie jest metoda, ale czy na prawdę już nikt w Nokia nie ma ambicji na odrobinę wojenki z konkurencją?

R E K L A M A

Premium na zewnątrz, tanio w środku, czyli Nokia

Dokładnie tak wygląda strategia Nokii od dłuższego czasu, co wydaje się przynosić zyski, bowiem jak wynika z raportu, Nokia 105 była najczęściej sprzedawanym smartfonem w pierwszym kwartale 2022 roku, a sama firma (będąca własnością HMD) odnotowała 87% wzrost przychodów rok do roku w Ameryce Północnej. Europa nie wypadła gorzej, bo również na plusie, a dokładnie 37%.

Nokia 8.3 5G

Nowości – Nokia X i Nokia G

Będąc w zgodzie ze strategią powyżej, Nokia planuje wypuścić kilka smartfonów w dwóch seriach oznaczonych literami X i G. Wszystkie mają one wspierać sieć 5G i prawdopodobnie być wyposażone w raczej słaby procesor Snapdragon 480+. Premiery są zaplanowane na drugą część tego roku.

Na razie o samych smartfonach wiadomo nie wiele i dużo pozostaje w ramach domysłów, ale powtarzają się informacji o wyświetlaczach (pewnie LCD) o częstotliwości odświeżania 120Hz w serii X i być może w serii G.

Nokia 7.2

Widząc pierwsze nagłówki o serii X od Nokia, miałem nadzieje, na przynajmniej średniaka o wyglądzie premium, bo to właśnie średnia półka cenowa i jakościowa jest najbardziej popularną w Polsce i ogółem w Europie. Taki Snapdragon 680 albo coś z serii 7, byłby miłą odmianą i pozwolił porównać nadchodzące smartfony do realme, Motoroli czy Xiaomi. Obawiam się, że aż tak duże oszczędności w wyborze procesora będą głównym argumentem, dla którego klienci wybiorą inny smartfon. Jak zawsze wszystko zależy od ceny.