Nokia 8.1 oficjalnie - dobry i nietani średniak z Android One

Nokia 8.1 oficjalnie – dobry i nietani średniak z Android One

Opublikowano 6.12.2018 9:36 -


Nokia 8.1 jest bezpośrednim odpowiednikiem Nokii X7 na rynek chiński oraz następcą globalnego 7.1. Pomimo bliskich pokrewieństw, nie jest on kopią żadnego z nich. Na ich tle wyróżnia się Android One. Podobny dobór oprogramowania jest w cenie zwłaszcza teraz — podczas oczekiwania na Android Pie.

O Nokia 8.1 wiedzieliśmy wiele już po prezentacji wersji X7, ponieważ jest to jej chiński odpowiednik. Niemniej jednak modele dla różnych rynków często różnią się detalami, a nierzadko również ceną. Nie inaczej jest w tym przypadku, bo Nokia 8.1 oferuje Android 9 w ramach projektu Android One już dla pierwszych właścicieli. Model ten jest nie lada gratką dla osób poszukujących eleganckiego, dobrze wykonanego telefonu z szybkimi aktualizacjami.

nokia 8.1 – Co nowego?

Choć design i wykonanie urządzeń produkowanych przez HMD Global mogły się już opatrzyć i znudzić, nadal pozostają jedną z głównych zalet telefonów z logo Nokia. Znajdziemy tutaj metalowy korpus i szklane plecki. Jest to zgodne z dotychczasową ideą firmy.

Podzespoły w nokia 8.1

Nowe urządzenie będzie napędzać Snapdragon 710 wspierany przez 4GB pamięci RAM i 64GB pamięci ROM. Procesor ten jest moim zdaniem najlepszą opcją dla średniaków. Oferuje on bardzo dobre parametry oraz wsparcie dla HDR10, BT 5.0, czy WiFI ac. Mówiąc inaczej, nikt nie powinien na niego narzekać.

Wyświetlacz to 6.18-calowy Pure Display o rozdzielczości FHD+ i jasnością 500 nitów. Ponadto wspiera on HDR10 konwertowany w czasie rzeczywistym i pokrywa 96% palety kolorów NTSC.

Moduł aparatu standardowo jest przy współpracy z Carl Zeiss. Z tyłu  znajdują się 2 moduły o rozdzielczości 12 i 13Mpx z optyczną stabilizacją. Przedni to aż 20Mpx, co oznacza znaczącą poprawę w stosunku do poprzednika.

Nokia 8.1 kontra 7.1

Podsumowując wszystkie różnice pomiędzy dotychczasowo oferowaną Nokią 7.1 a nową:

  • większy wyświetlacz — 6,18″ kontra  5,84″
  • znacząco lepszy procesor — Snapdragon 710 vs Snapdragon 636
  • znacząco lepszy aparat — podwójny sensor 12 Mpx i 13 Mpx oraz optyczną stabilizacją obrazu (OIS) kontra 12 Mpx i 5 Mpx
  • większa rozdzielczość przedniej kamery — 20 Mpix (f/2,0) zamiast 8 Mpix (f/2,0)
  • większa bateria o pojemności 3500 mAh kontra 3000 mAh

nokia 8.1 – Cena

Po praktycznie samych pozytywach należy przejść do haczyka ukrytego w szczegółach — kosztów. Nokia 8.1 została wyceniona na 1999 zł. Oznacza to, że jest to jeden z droższych średniaków, który, choć dobrze wykonany, wciąż może odstraszać nieco zbyt wysoką ceną.

Wieści z Rozładowani.pl