Microsoft oficjalnie zapowiedział Windows 11. Oprócz wszystkich nowości związanych z nowym systemem operacyjnym, jak grom z jasnego nieba gruchnęła kolejna wiadomość – aktualizacja do Windows 11 będzie zupełnie darmowa!

Plotki o zbliżającym się Windows 11, mimo tego że początkowo Microsoft zarzekał się, że nowy system wcale nie będzie aż tak dużą aktualizacją, się potwierdziły. W ostatnich tygodniach do Internetu trafiła wersja beta Windows 11, z której dowiedzieliśmy się już całkiem sporo o nowym systemie operacyjnym Microsoftu. Szczegóły na temat tej wersji w swoim wpisie dokładniej omówiła u nas Kasia. Swoje 3 grosze komentarza na temat nowego systemu napisał u nas także już Przemek.

R E K L A M A

Windows 11 za darmo dla posiadaczy „dziesiątki”

Podczas czwartkowej konferencji Microsoft potwierdził nie tylko istnienie samego Windowsa 11 i jego nowe funkcje, ale także to, czego po cichu spodziewało się wielu użytkowników. Teraz możemy już to napisać oficjalnie – nowy Windows będzie darmowy!

Nie oznacza to oczywiście, że absolutnie każdy będzie mógł sobie ściągnąć system z Internetu, pobrać na dysk, zgrać na pendrive i zainstalować na dowolnym urządzeniu. To nie Linux 😉 Zdobycie Windows 11 będzie jednak niewiele trudniejsze. Aktualizacja do „jedenastki” będzie bowiem darmowa dla wszystkich posiadaczy Windows 10. Ten, kto śledzi poczynania Microsoftu w segmencie PC pewnie nie będzie zaskoczony – podobnie było bowiem w przypadku premiery W10. Aktualizację bez żadnych kosztów można było wykonać na Windows 7 i 8. Był tylko jeden warunek – trzeba było wykonać upgrade w określonym czasie od premiery, potem aktualizacja stała się już płatna. Zapewne dokładnie taki sam model zastosuje Microsoft w przypadku Windows 11.

Wymagania techniczne dla Windows 11

Aha, no i oczywiście warto też spełniać wymogi techniczne konieczne do odpalenia W11. Dla nowego OS Microsoftu potrzebujemy minimum:

  • procesor w architekturze 64-bitowej,
  • 4 GB RAM,
  • 64 GB pamięci na dane.

I… to w zasadzie tyle! Posiadacze Windows 10 będą mogli wgrać „jedenastkę” w ramach standardowej procedury Windows Update niczym każdą inną aktualizację np. bezpieczeństwa. Ot, klikamy „zaktualizuj”, instalujemy i po instalacji już możemy cieszyć się Windows 11.

W najnowszym systemie Microsoftu zmieni się całkiem sporo rzeczy. System będzie prezentował się dużo czyściej i bardziej futurystycznie. Przeprojektowano m.in. słynny przycisk Start, a ikony programów w pasku zadań – niczym na MacOS – domyślnie będą pojawiać się na środku dolnej części ekranu, zamiast po jego lewej stronie (choć można oczywiście to zmienić). W nowym OS będzie też więcej opcji dla wygodniejszego multitaskingu, zapowiedziano też integrację z Xbox Game Pass, nowe widgety i całkowicie nowy Microsoft Store.

Windows 11 ma być dostępny już tej jesieni. Więcej informacji na temat systemu możecie przeczytać na oficjalnym blogu Microsoftu.