Sprawa ma miejsce we Francji, Google przystało na karę.

Jak widać wszyscy mogą zostać ukarani, nawet taki gigant, jak Google, który dysponuje rzeszą prawników i każdy ruch firmy jest „zabezpieczony” na mnóstwo sposobów. We Francji jednak się nie udało i DGCCRG (odpowiednik naszego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta) właśnie ukarał Google, a firma musi zapłacić milion dolarów.

Chodzi o system oceniania hoteli w Internecie. Google ma swój system, którego algorytm wyciąga średnią i wypycha ocenę na wynikach wyszukiwania. We Francji jednak jest jeden oficjalny system oceniania – Atout France. Google jednak postanowiło zastąpić tenże system, swoim systemem punktowym. DGCCRG ocenił to jako praktykę, która może wprowadzać w błąd.

Google ukarane

Ta praktyka była szczególnie szkodliwa dla konsumentów, wprowadzając w błąd co do poziomu usług, których mogliby się spodziewać przy rezerwacji zakwaterowania. Było to również szkodliwe dla hotelarzy, których obiekty zostały błędnie przedstawione jako niższe w rankingu niż w oficjalnej klasyfikacji Atout France.

-możemy przeczytać w raporcie DGCCRG.

Google France, bo to tamten oddział odpowiadał za sprawę szybko naprawił swój błąd i już dwa lata temu zmieniono wyniki wyszukiwania. To jednak nie pomogło w uniknięciu kary. Kwota 1,1 miliona euro została właśnie osądzona przez paryskie władze, a Google poddało się karze.

W realiach amerykańskich takie kary zapewne mogłyby iść w dziesiątki, jak nie setki milionów dolarów, dlatego nie dziwię się Google, że szybko zaakceptowali francuską karę.

źródło: searchenginejournal.com