Nikt się nie wywinie – nawet Google musi zapłacić 1 mln $ kary za „wprowadzające w błąd” rankingami hoteli

IFA 2022 RELACJA! Byliśmy na IFA 2022! Zobacz najciekawsze gadżety!

Sprawa ma miejsce we Francji, Google przystało na karę.

Jak widać wszyscy mogą zostać ukarani, nawet taki gigant, jak Google, który dysponuje rzeszą prawników i każdy ruch firmy jest „zabezpieczony” na mnóstwo sposobów. We Francji jednak się nie udało i DGCCRG (odpowiednik naszego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta) właśnie ukarał Google, a firma musi zapłacić milion dolarów.

Chodzi o system oceniania hoteli w Internecie. Google ma swój system, którego algorytm wyciąga średnią i wypycha ocenę na wynikach wyszukiwania. We Francji jednak jest jeden oficjalny system oceniania – Atout France. Google jednak postanowiło zastąpić tenże system, swoim systemem punktowym. DGCCRG ocenił to jako praktykę, która może wprowadzać w błąd.

R E K L A M A

Google ukarane

Ta praktyka była szczególnie szkodliwa dla konsumentów, wprowadzając w błąd co do poziomu usług, których mogliby się spodziewać przy rezerwacji zakwaterowania. Było to również szkodliwe dla hotelarzy, których obiekty zostały błędnie przedstawione jako niższe w rankingu niż w oficjalnej klasyfikacji Atout France.

-możemy przeczytać w raporcie DGCCRG.

Google France, bo to tamten oddział odpowiadał za sprawę szybko naprawił swój błąd i już dwa lata temu zmieniono wyniki wyszukiwania. To jednak nie pomogło w uniknięciu kary. Kwota 1,1 miliona euro została właśnie osądzona przez paryskie władze, a Google poddało się karze.

W realiach amerykańskich takie kary zapewne mogłyby iść w dziesiątki, jak nie setki milionów dolarów, dlatego nie dziwię się Google, że szybko zaakceptowali francuską karę.

źródło: searchenginejournal.com


Posłuchaj nas!

Zobacz także

Kinowe premiery – październik 2022: TOP 5 i pełna lista 11 lat temu odszedł Steve Jobs, twórca potęgi Apple