Nikon zamknie "świętą trójcę" w systemie Z

Opublikowano 5.07.2020 21:27 -


Razem z premierą aparatu Nikon Z5 na rynku mają się pojawić trzy nowe obiektywy do bezlusterkowców. Wśród nich również ostatni członek "świętej trójcy" - 14-24 mm f/2.8!

Lipiec najwyraźniej będzie miesiącem premier największych producentów sprzętu fotograficznego. Canon już oficjalnie zapowiedział Reimagine na 9 lipca, Sony ma pokazać następcę A7s II, a Nikon - przynajmniej tak twierdzą przecieki - bezlusterkowca Z5, który będzie stanowił konkurencję dla EOSa R6 czy Sony Alpha 7 III.

Brak konkurencji dla Canona RP… Sony A5 to zmieni?

Święta trójca Zetki w pełnym składzie!

Już wcześniej wspominałem o spodziewanych możliwościach Z5 - pełnoklatkowa matryca 24 MP, wizjer elektroniczny z Z6, dwa wejścia na karty pamięci, świetny AF i wbudowana stabilizacja obrazu. Jeśli cena nie będzie zbyt wysoka (nie powinna przebić EOS R6, który planowany jest na około 10 000 zł), to Nikon będzie miał solidny argument przeciwko rywalom.

Oczywiście nie samymi aparatami żyje fotograf - potrzebne są jeszcze obiektywy. Niby całkiem nieźle funkcjonują przejściówki z bagnetu F stosowanego w lustrzankach Nikona, ale systemowe szkła zawsze będą pewniejsze i solidniejsze. Nikon Rumors informuje, że razem z Z5 na rynku mają się pojawić trzy nowe obiektywy:

  • Nikkor Z 24-50 mm f/4-6.3 - najprawdopodobniej nowy kit dodawany w podstawowym zestawie z bezlusterkowcami. Ma to być tani, lekki, plastikowy i kompaktowy obiektyw;
  • Nikkor Z 50 mm f/1.2 S - jedna z najlepszych portretówek wśród lustrzanek przechodzi na system Z. Nikon Rumors zauważa, że będzie to mocny konkurent dla szklarni Canona, co jest ważnym atutem;
  • Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - no i wreszcie - uzupełnienie świętej trójcy Nikona również na bezlusterkowce. Jeden z najostrzejszych obiektywów UWA!

Nowe rybie oko od Meike ma ogniskową… 3.5 mm

Tak zwana święta trójca Nikona to obiektywy 14-24 mm f/2.8, 24-70 mm f/2.8 oraz 70-200 mm f/2.8. Tak naprawdę tymi trzema obiektywami można bez problemu uwiecznić każdy rodzaj fotografii, od reporterki przez sport, portrety, po krajobraz. Większość zawodowców wykorzystuje je do codziennej pracy, a ich jakość i niezawodność odpłaca się pięknym obrazkiem. Informacje Nikon Rumors są takie, że premiera Z5 i trzech "szkieł" odbędzie się pod koniec lipca, najprawdopodobniej we wtorek, 21.07. Jako nikoniarz już nie mogę się doczekać!

Wieści z Rozładowani.pl