Rynek bezlusterkowców nabrał ogromnego rozpędu – jeszcze niedawno wydawało się, że pozycja Sony jest niezagrożona, a teraz Canon i Nikon pokazują aparaty, które trzęsą liderem w posadach. Nikon Z5 ma wiele cech droższego modelu Z6, ale jego cena zdecydowanie zachęca do zakupu.

Koniec pewnej ery. Nie będzie Canon EOS 5D Mark V

Nie widać wad, a cena nikon z5 niziutka

nikon z5

Pierwsza premiera Z5 nastąpiła w Indiach i dzięki temu poznaliśmy oficjalne specyfikacje i cenę. Aparat ma matrycę pełnoklatkową CMOS 24 MP podobną do tej ze starszego, ale i droższego, modelu Z6. Za obrazowanie i pracę urządzenia odpowiada ten sam procesor Expeed 6, a poza tym od starszego brata Z5 odziedziczył m.in. system AF, wbudowaną stabilizację obrazu czy rozmiar i wagę (675 g). Różnicę na pierwszy rzut oka stanowi koło nastaw, które zastąpiło ekran z Z6 i Z7.

Wizjer elektroniczny wykonano w technologii OLED w rozdzielczości 3.69 miliona punktów, a dotykowy ekran ma 3.2″. Co ciekawe, Z5 ma już przewagę nad Z6 i Z7 – Nikon zdecydował się na zapewnienie dwóch gniazd kart pamięci. Nowa bateria EN-EL15C pozwoli na zrobienie 400-500 zdjęć na jednym ładowaniu. Dodatkową moc zapewni grip MB-N10 (ten sam, co w poprzednich pełnoklatkowych bezlusterkowcach Nikona). Nagrywanie filmów jest na „średnim” poziomie – 4K przy 30 kl/s ma crop 1.7x, ale Full HD wykorzystuje już całą matrycę.

z5 nikon

Największą zaletą Nikona Z5 jest chyba… cena. Za samo body przyjdzie nam zapłacić 1399 USD (doliczając podatek wyjdzie około 6500 zł), czyli tyle, co za Samsunga Galaxy S20 Ultra czy iPhone’a 11 Pro Max. Dostępne będą jeszcze dwa zestawy z obiektywami kit – nowym 24-50 mm F/4-6.3 za 1699 USD lub znanym już 24-200 mm F/4-6.3 VR za 2199 USD. Aparat pojawi się w sprzedaży w sierpniu.

Sony A7S III zapowiada się na genialny aparat

Od razu widać, że będzie głównym konkurentem Canon EOS RP, którego cena aktualnie wynosi około 5300 zł za body. Sony również przygotowuje coś podobnego – A5 powinien pojawić się do końca roku. Osoby, które nie chcą inwestować zbyt dużych kwot w sprzęt fotograficzny, będą mogły wybierać między trzema modelami pełnoklatkowych bezlusterkowców… Kłopot bogactwa lepszy niż brak wyboru!