Nike będzie robić kosmiczne buty ze śmieci - seria Space Hippie

Opublikowano 9.02.2020 20:29 -


Prawie 5 lat po tym, jak Adidas uruchomił swój projekt wykorzystujący plastik z oceanów do produkcji butów, podobną inicjatywę uruchamia Nike. Niemiecka marka zaczerpnęła pomysł z wody, a Amerykanie zainspirowali się... kosmosem. Nadchodzi więc specjalna seria "Space Hippie"!

Program tworzenia sneakersów z recyklingu w Nike nazwano "Space Hippie". Projektanci firmy tłumaczą, że ich inspiracją odnośnie wykorzystywania ograniczonych  zasobów była eksploracja kosmosu, stąd pozornie niemająca nic wspólnego z recyklingiem nazwa. Astronauci hołdują zasadzie, że jeśli lecisz na Księżyc i musisz tam coś stworzyć, możesz to zrobić wyłącznie z materiałów, które tam znajdziesz. I właśnie taką filozofię przyjęło Nike.

W odróżnieniu od Adidasa, który zdecydował się kilka lat temu pozyskiwać surowce wtórne, oczyszczając oceany i morza z plastików, Nike chce wykorzystywać właściwie wszystko, co będzie pod ręką. Podobnie jednak jak w przypadku rozwiązania niemieckiego konkurenta, do szycia cholewek butów wykorzystywana będzie specjalna przędza z recyklingu. Do jej produkcji wykorzystuje się plastikowe butelki, stare t-shirty i ścinki materiałów. Gąbka w podeszwach butów również będzie częściowo pochodzić z recyklingu.

Adidas chce, abyś ich nowe buty w kółko oddawał do recyklingu

Nike już teraz korzysta z odzyskanych tworzyw sztucznych w swoich procesach produkcyjnych, ale celem marki jest, aby jak najbardziej zbliżyć się do zamkniętego obiegu. Tak, aby ponowne wykorzystanie materiałów i ograniczenie marnowania było głównym założeniem już na etapie projektowania nowych produktów.

"Space Hippie" to nie tylko inspiracja kosmicznym nieśmieceniem, ale także iście kosmiczny design nowych butów.

Wygląd obuwia to przecież podstawa, aby wyróżnić się na rynku sneakersów. Ale oryginalności nowym modelom na pewno nie można odmówić. Pierwsze projekty oznaczone numerami 01, 02, 03 i 04 wyróżniają się szarą, materiałową "skarpetą", jaskrawymi pomarańczowymi przeszyciami oraz masywnymi "nakrapianymi" (wzór charakterystyczny dla plastiku z recyklingu) podeszwami.

space hippie space hippie space hippie space hippie

Nowe buty mają być dostępne wiosną w aplikacji Nike oraz w nielicznych sklepach.

Wieści z Rozładowani.pl