Producenci butów od dekad prześcigają się w bitwie na coraz to nowsze technologie. W ostatnich latach mieliśmy już do czynienia z pojedynkami na to, kto jest bardziej ekologiczny czy które podeszwy są lżejsze i bardziej ergonomiczne. Teraz Nike chodzi o coś jeszcze innego – o wygodę i łatwość użytkowania.

Nike Go FlyEase – wygodne sneakersy bez sznurówek

Przez lata przyzwyczailiśmy się, że buty sportowe czy codzienne sneakersy w zasadzie w każdej postaci są mimo wszystko wariacją jednego podejścia – typowego obuwia sznurowanego. I właśnie to myślenie chce zmienić Nike za sprawą modelu Go FlyEase.

Nike Go FlyEase działają na bazie „zawiasu”, który oddziela przednią część butów od pięty. Aby założyć je na nogę, wystarczy wsunąć palce w przednią część niczym w klapki i docisnąć piętą tylni element buta.

Zdejmowanie tych sneakersów jest równie łatwe – jest to bodaj jedyny model, w którym sugerowany sposób ściągania butów to przytrzymanie pięty drugą stopą. To dość wyjątkowe rozwiązanie, bo zazwyczaj producenci odradzają ściąganie butów w ten sposób (może być to np. powodem do nieuznania reklamacji w przypadku wystąpienia wad obuwia).

Magia Nike Go FlyEase, oprócz podzielenia buta na 2 części i wspomnianego „zawiasu”, polega na zastosowaniu specjalnej gumowej taśmy wokół całej konstrukcji, która sprawia, że sneakersy zachowują formę i odpowiednią sztywność.

Po założeniu na stopę nowe Nike wyglądają nieco podobnie do innego popularnego modelu firmy – Presto, który swojego czasu reklamowany był jako „t-shirt dla stóp” i sprzedawany w takiej właśnie rozmiarówce, np. M, L, XL. Nike Go FlyEase mogą też przypominać model Adidas Human Race NMD czy też Adidas NMD City Sock. Mimo braku sznurówek i konstrukcji skarpety, buty te nadal wymagały jednak zakładania na nogi z użyciem rąk.

Dostępność na piątkę z plusem

Nie do przecenienia jest zatem fakt, że nowe buty Nike można zakładać i zdejmować nie tylko bez sznurowania, ale w ogóle bez użycia rąk. Dla jednych będzie to po prostu codzienna wygoda, ale np. dla osób z niepełnosprawnościami – mała rewolucja.

Nike podaje przykład włoskiej szermierki Bebe Vio, która wyjaśnia, że zazwyczaj zakładanie butów zajmuje jej dużo czasu. – W przypadku Nike GO FlyEase muszę tylko włożyć do nich stopy. Te buty to nowy typ technologii, nie tylko dla sportowców adaptacyjnych, ale i dla życia codziennego wszystkich osób – mówi paraolimpijka.

Nowe buty Nike zrecenzował już w swoim show Jimmy Fallon. Popularny amerykański komik twierdzi, że miał podobny pomysł na łatwe w zakładaniu buty, ale gdy zdradził go Nike, firma pracowała nad podobnym rozwiązaniem już od ok. 10 lat. Wideo możecie zobaczyć poniżej:

Póki co Nike Go FlyEase dostępne są w trzech wersjach kolorystycznych i tylko dla wybranych klientów. Szersza dostępność planowana jest na późniejsze miesiące 2021 roku. Cena nie jest jeszcze znana.

Nike będzie robić kosmiczne buty ze śmieci – seria Space Hippie