Night Sight - nadchodzi rewolucja w mobilnej fotografii?

Night Sight – nadchodzi rewolucja w mobilnej fotografii?

Opublikowano 18.11.2018 21:15 -


Na pewno zdarzyło się Wam, że chcieliście zrobić zdjęcie telefonem po zmroku, ale mały obiektyw nie dawał sobie rady z odpowiednim uchwyceniem obrazu. Google chce to zmienić i wprowadza algorytm Night Sight pozwalający wyraźnie ulepszyć nocne zdjęcia.

Google Night Sight to inteligentna funkcja robienia zdjęć w nocy. Dlaczego inteligentna? Bo oparta jest na machine learning, co oznacza, że cały czas się uczy, usprawniając swoje działanie. Night Sight jest również przykładem na to, że w mobilnej fotografii najważniejsza jest cyfrowa obróbka, algorytmy przetwarzające obraz, a dopiero później optyka.

Balans kolorów w Google Night Sight wspomagany jest przez machine learning

Jak to działa?

Podstawowym założeniem i celem Google Night Sight jest to, aby podczas robienia zdjęć telefonem przy słabym oświetleniu nie trzeba było używać lampy błyskowej czy statywu. Światło jest jednak kluczowym elementem przy tworzeniu każdej fotografii. Jak więc osiągnąć pożądany efekt przy jego niedoborze?

Night Sight robi to na dwa sposoby. Algorytm przed naciśnięciem spustu migawki mierzy naturalny ruch ręki oraz obiektów znajdujących się w obiektywie. Jeśli nie ruszamy ręką, a obraz jest nieruchomy, funkcja będzie starała się “wpuścić” do aparatu więcej światła, ograniczając szumy. Jeśli jednak obiekty i nasza ręka się poruszają, to naświetlenie będzie mniejsze, ale za to zredukowane zostanie rozmycie.

IPhone XS ze SmartHDR (po lewo) i Google Pixel 3 z Night Sight (z prawej)

Opisywana funkcja wkrótce ma trafić do wszystkich telefonów Google Pixel. Możliwe, że będzie ona także dostępna na innych smartfonach z Androidem. Patrząc na przykłady zaprezentowane przez Google oraz bardzo pozytywne recenzje dziennikarzy technologicznych, Google Night Sight może rozwiązać problem słabych zdjęć wykonywanych telefonami przy słabym oświetleniu. To cały czas największa bolączka mobilnej fotografii — o ile smartfony jakością dawno przebiły już tanie cyfrówki, tak zdjęcia w trudnych warunkach nadal sprawiają sporo problemów. Night Sight może zatem być krokiem milowym w tej kwestii.

Google Night Sight — przykładowe zdjęcia

Poniżej jeszcze kilka przykładów jak Google Night Sight radzi sobie ze słabym oświetleniem:

Wieści z Rozładowani.pl