Nigdy więcej Baby Yody! - mówi Disney do sprzedawców łamiących przepisy

Nigdy więcej Baby Yody! – mówi Disney do sprzedawców łamiących przepisy

Opublikowano 17.01.2020 20:39 -


Od dnia premiery Mandalorianina na Disney+ jest naprawdę głośno o małym zielonym potworku. Skradł on serca niemal wszystkich widzów, którzy z zaciekawieniem śledzili jego losy aż do końca pierwszego sezonu. Wytwórnia chyba nie spodziewała się tak dużego sukcesu Baby Yody, gdyż początkowo nie wykorzystywała jego wizerunku na żadnych gadżetach, mimo wyłącznych praw. Kiedy jednak dostrzeżono, że na rynku nie brakuje zainteresowanych, wydających setki złotych za koszulki czy maskotki, Disney postanowił podjąć pewne kroki.

Wytwórnia filmowa w 2012 roku nabyła prawa do Lucas Film, a co za tym idzie także do Gwiezdnych Wojen. Produkcja pierwszego filmowego serialu z wykorzystaniem tamtejszych motywów nie było więc zaskoczeniem dla nikogo. Dotychczas jednak Disney niejednokrotnie reklamował swoją twórczość przy pomocy licencjonowanych gadżetów, czego nie można było powiedzieć o Mandalorianinie. Wykorzystali to sprzedawcy na całym świecie, wybierając wizerunek Baby Yody i umieszczając go na przeróżnych produktach.

Fałszywe zabawki to łamanie przepisów

Trzeba przyznać, że Disney na zabawkach z Baby Yodą oraz Mandalorianinem ma szansę zbić fortunę. Nic więc dziwnego, że kiedy tylko wytwórnia dowiedziała się o bezprawnym wykorzystywaniu wizerunku bohaterów przez sprzedawców na Etsy, zaczęła żądać ich wycofania z serwisu. Kilku użytkowników, bojąc się poniesienia poważnych konsekwencji, niemalże od razu usunęło aukcje z maskotkami czy Baby Yodą hand made. Resztą postanowił zająć się sam portal, blokując mnóstwo kont i usuwając ich aukcje, ze względu na naruszenie przepisów.

baby yody

Wiele ofert cieszyło się naprawdę sporą popularnością. Tysiące wejść oraz setki zakupionych produktów to ogromny sukces, który na pewno przełożył się na spore zyski. Jednak usunięcie aukcji przyprawiło użytkownikom wiele problemów, gdyż nie mogli oni pogodzić starych zamówień z aktualnymi. Znacznie to spowolniło ich pracę, a Disney ma nadzieję, że już niebawem zupełnie przestaną nielegalnie sięgać po wizerunek Baby Yody.

Disney w końcu sam sprzedaje figurki Baby Yody!

Teraz już wiadomo, dlaczego producent postanowił nieco oczyścić rynek z podróbek. Już niebawem mają pojawić się oficjalne figurki zielonego potworka, a wcześniej można było zakupić koszulki oraz kubki. Nie wiadomo, dlaczego Disney tak długo zwlekał z produkcją własnych gadżetów. Na szczęście po zakończeniu pierwszego sezonu Mandalorianina postanowił ruszyć z kopyta i niedługo zobaczymy pierwsze efekty.

baby yody

Źródło: The Verge

Wieści z Rozładowani.pl