Niesamowite zdjęcia sondy Cassini z ostatnich chwil przed zniszczeniem

Niesamowite zdjęcia sondy Cassini z ostatnich chwil przed zniszczeniem

Opublikowano 19.09.2017 11:21 - 1


Misja Cassini-Huygens dobiegła końca. Sonda przeznaczona do badania Saturna w piątek weszła w atmosferę planety i uległa zniszczeniu. Zanim jednak to się stało, przesłała wyjątkowe zdjęcia.

Sonda została wystrzelona 15 października 1997 roku. W lipcu 2004 roku Cassini stała się pierwszym sztucznym satelitą Saturna, a odłączony od sondy próbnik Huygens w styczniu 2005 roku wylądował na powierzchni Tytana. Po latach dostarczania informacji oraz fotografii z Saturna i jego Księżyców 15
września 2017 roku sonda została zniszczona.

Ziemia widziana z Saturna

Dzięki misji zweryfikowano wiele hipotez i zbadano księżyce Saturna. Najbardziej zagadkowym okazał się Tytan. To, co uznawane było za jego powierzchnię, okazało się warstwą chmur, po przebiciu której zauważono rzeki, jeziora i morza wypełnione metanem. Z kolei pod powierzchnią Enceladus (księżyca
Saturna) odkryto ocean ciekłej wody.

Tytan, księżyc Saturna

Cassini przyczyniła się również do zbadania pierścieni planety i sfotografowania ich pionowej struktury. Co więcej, w 2011 roku naukowcy mogli zaobserwować burzę na północnej półkuli Saturna, która obiegła całą planetę w kilka miesięcy.

Wyładowania atmosferyczne na Saturnie

Proces wprowadzenia sondy do atmosfery był przemyślany i zaplanowany. Cassini miała dokonać pomiarów przy powierzchni Saturna. Wszystko trwało minutę, w ciągu której sonda była orbiterem i próbnikiem planety. Informacje zebrane w 60 sekund będą prawdopodobnie przez lata analizowane przez naukowców.

Północna półkula Saturna. Ostatnie zdjęcie wysłane przez Cassini.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z saturn.jpl.nasa.gov, gdzie można obejrzeć całą galerię fotografii przesłanych przez Cassini.


Autorką artykułu jest Justyna Smoleńska.

Wieści z Rozładowani.pl