Jak to Niemcy prawie zafundowali sobie domenowe łamanie języka

Język niemiecki to trudna język. W podobnym tonie mówią także o naszym szeleszczącym języku polskim. Coś w tym jest u nas, w końcu u nas znajdą się głoski łamiące język, u naszych zachodnich sąsiadów znajdą się słowa, które stanowią zlepek kilku na raz.  Niemniej żaden z krajów nie posiada w swoim językowym portfolio najdłuższego słowa na świecie, które jest chemiczną nazwą tytyny (wiki). Składa się on z prawie z 190 tys. znaków, niemniej  jest o już absolutne, totalnie niepragmatyczne ekstremum. Zwracając uwagę wyłącznie na długość słów, które rozpatruje się w kategoriach codziennego użytku, z pewnością furorę zrobi Walijska nazwa miejscowości (wiki), której niestety nie odważę się wklejać, bo jeszcze blog mi się rozjedzie.

Niemniej wracając do naszych zachodnich sąsiadów, postanowili oni nie być gorsi jeśli o długie i skomplikowane nazwy chodzi. Od niedawna każda marka, posiadająca zasobny portfel może zwrócić się do ICANN o własną końcówkę domenową. W zasadzie to niewiele brakowało, a na rynku pojawiły by się domeny, reprezentujące Niemiecką myśl biznesową. Firma o dość składnej nazwie Allfinanz Deutsche Vermögensberatung (założę się, że nikt z Was nawet nie próbował przeczytać tych trzech wyrazów), postanowiła aplikować o równie przyzwoite jak sama nazwa firmy – końcówki. Mowa o .allfinanzberatung i .allfinanzberate, parafrazując popularne określenie – które brzmią jak wypowiedzenie wojny ;-)

Ostatecznie firma poszła po rozsądek do głowy i zrezygnowała ze swoich aplikacji. Postanowili, że skupią swoją uwagę na .allfinanz, która już tak bardzo mojego złośliwego oka nie cieszy ;-) Oczywiście dużo w tym wszystkim żartu, pewno pierwszy napotkany, władający ów językiem poradziłby sobie bez większych problemów. Tak czy siak szkoda, bo pewnie było bardzo blisko, by ustanowić rekord najdłuższej nowej domeny!

 

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Sebastian Łubik

Powiązane

Dostałem do testów iPad Pro 11. Pierwsze wrażenia? Co za kolos!

Z Apple związany jestem właściwie od lat i nie wyobrażam sobie przesiadki. Może by być…

7 kwietnia, 2020

Samsung One UI 2.1 dostępny w Polsce dla serii S10, a wraz z nim wiele zmian

Przyzwyczajeni do taktyki Samsunga, że gratki oprogramowania po kilku aktualizacjach docierają do poprzednich flagowców z…

7 kwietnia, 2020

WhatsApp wprowadza ograniczenie przekazywania wiadomości

W dobie panującej pandemii o fałszywe informacje nie jest trudno. Rozpowszechnianie ich w aktualnych czasach…

7 kwietnia, 2020

Boeing przegrywa ze SpaceX! ​​Starliner w tym roku nie poleci

Boeing, podobnie jak SpaceX przygotowują się do załogowej misji, która ma dostarczyć astronautów na Międzynarodową…

7 kwietnia, 2020

Kosiarka vs samochód? Tak, te sprzęty można porównać

Dość ciekawe porównanie dostaliśmy dzisiaj na nasze skrzynki mailowe. Okazuje się, że samochody przyszłości są…

7 kwietnia, 2020

10 000 darmowych licencji od IObit na narzędzia optymalizujące komputery

Inicjatywy zagranicznych firm, które starają się pomóc w globalnej walce z pandemią koronawirusa opisujemy niemalże…

7 kwietnia, 2020