Pozostałe zalety Disqus’a nie są także tajemnicą, jest ich naprawdę wiele. Dzisiaj jednak zamiast piać z zachwytu nad platformą do komentarzy, chciałbym Wam zaprezentować narzędzie, który do sprawy komentarzy podchodzi nieco bardziej niekonwencjonalnie niż udostępnienie odpowiedniego formularza pod treścią wpisu. Chodzi mianowicie o narzędzie, które nosi nazwę Inline Comments. Jest ono oparte o ideę komentarzy, które możecie znaleźć na dość popularnej na zachodzie platformie medium.com. Na czym polega ów idea? Wystarczy odpalić pierwszy z brzegu post na wspomnianej stronie, by zobaczyć dymki z cyferkami przy każdym z akapitów:

mediumcomments

Czym są tajemnicze cyfry? Wystarczy kliknąć, by pojawił się odpowiedni formularz:

mediumcomments2

Cyfra informuje ilości dodanych komentarzy do wybranego fragmentu tekstu lub do całego akapitu. System ten napędzany jest w tym wypadku przez Twittera. Szczerze? Za pierwszym razem kiedy zauważyłem tą nietuzinkową funkcjonalność, byłem absolutnie zachwycony. Tuż potem włączył się rozsądek, zadając pytanie: no dobrze, ale co w przypadku kiedy komentarzy będzie kilkadziesiąt? Spokojnie, pojawi się scroll do przewijania testu. Oczywiście nie jest to tak wygodny sposób jak tradycyjny, ale uważam że ten niekonwencjonalny system jest kwestią przyzwyczajenia.

Skoro wiecie już jak wyglądała idea, to czas na meritum. Skrypt Inline Comments działa na analogicznej zasadzie, wyświetlając możliwość dodania komentarza przy wybranym akapicie. Niemniej nie jest on napędzany Twitterem, a bardziej popularnym Disqusem. Wprawdzie nie wygląda, to tak estetycznie jak w pierwowzorze, ale z pewnością jest bardziej pragmatyczne. W końcu Disqus przedarł się przebojem do naszego polskiego światka internetowego.

inlinecomments

Zastanawiam się czy oby czasem nie przetestować tego rozwiązania. Nie obiecuje, ale być może zobaczycie je przy nowej odsłonie bloga, kiedy już zmienię jego nazwę. Niemniej wydaje się być on świetnym rozwiązaniem dla serwisów, które nie cierpią na tysiące komentarzy pod każdym wpisem. Narzędzie to doskonale może się sprawdzić do serwisów, w których użytkownicy skupiają się bardziej na opiniowaniu fragmentów treści bardziej niż całości. Inline Comments ma kilka ciekawych opcji konfiguracyjnych. Możecie ustalić by komentowany fragment był wyróżniany na tle reszty strony (poprzez podświetlenie wybranego elementu).

Gorąco polecam, absolutnie nietuzinkowy pomysł, który w zdecydowany sposób urozmaica nudne umieszczanie pluginów do komentowania pod wpisami.