Nie wiesz, kto dzwoni? Telefon Google zweryfikuje połączenie, żeby ustrzec Cię przed oszustami

Opublikowano 8.09.2020 21:24 -


Google dodaje do aplikacji Telefon nową funkcję o nazwie „Zweryfikowane połączenie”. Pokazuje ona użytkownikowi, kto jest właścicielem nieznanego numeru, a nawet, w jakiej sprawie dzwoni.

Ile to razy każdy z nas miał połączenie telefoniczne od nieznanego numeru, którego się nie odebrało. Połączenia od nieznanych numerów kojarzą nam się z przeprowadzaniem ankiet, zaproszeniami na spotkania z wciskaniem ludziom garnków czy pościeli, albo „super” ofertami od operatorów telekomunikacyjnych, a także oszustwami. Ogólnie rzecz ujmując, staramy się unikać nachalnych rozmówców. Jednak często zdarza się, że za nieznanym dla nas numerem stoi bank, w którym mamy konto lub inna instytucja, z którą mamy do czynienia. Nieodbieranie od nich połączeń może pozbawić nas ewentualnych ważnych informacji na temat naszych spraw. Z kolei firmy zajmujące się telemarketingiem narzekają na straty z tego powodu. Użytkownicy smartfonów często wykorzystują aplikację True Caller, żeby sprawdzać, czy nieznany numer nie został uznany za spamujący. Google jednak proponuje swoje rozwiązanie w ramach aplikacji Telefon.

zweryfikowane polaczenie google 2

Zweryfikowane połączenie w Telefonie Google

Google oferuje użytkownikom aplikację Telefon. Można ją spotkać jako standardową aplikację do połączeń na wielu urządzeniach z Androidem. Właśnie w niej ma pojawić się opcja „Zweryfikowane połączenie”. Ta nowość od Google ma pokazywać użytkownikowi, w trakcie połączenia przychodzącego z nieznanego mu numeru, nazwę dzwoniącego, jego logo, a także potwierdzenie weryfikacji. Wśród informacji ma znaleźć się też powód, dla którego ktoś do nas dzwoni. Google podaje, że od kilku miesięcy takie rozwiązanie jest testowane. Firma podaje, że z opcji skorzystało wiele firm, a także instytucji. Jednocześnie zapewnia, że cały proces jest bezpieczny.

Weryfikacja dzwoniącego

Przed próbą nawiązania połączenia telefonicznego firma będzie musiała poinformować Google o swoim numerze telefonu, numerze rozmówcy, a także podać powód, dla którego chce się skontaktować. Te dane zostaną przesłane do aplikacji Telefon. Podczas próby połączenia, zostaną one sprawdzone, a jeśli będą poprawne, to użytkownik otrzyma potwierdzenie „zweryfikowanego połączenia”. Po zakończeniu procesu numer telefonu rozmówcy zostanie usunięty z serwera, który ma być specjalnie przeznaczony do weryfikacji.

zweryfikowane polaczenie google 3

Telefon Google trafi na więcej urządzeń

„Zweryfikowane połączenia” w aplikacji Telefon od Google początkowo pojawią się w USA, Meksyku, Brazylii, Hiszpanii oraz Indiach. W późniejszym etapie funkcja będzie udostępniona w kolejnych krajach. Google zapowiedziało też, że aplikacja Telefon trafi na więcej urządzeń z Androidem.

Źródło: Google

Wieści z Rozładowani.pl