Nie tylko Xiaomi startuje do miana króla pikseli. Huawei i Honor już na starcie z 48Mpx matrycą. Mamy pierwsze sample!

Nie tylko Xiaomi startuje do miana króla pikseli. Huawei i Honor już na starcie z 48Mpx matrycą. Mamy pierwsze sample!

Opublikowano 11.12.2018 8:15 -


Wstępne przesłanki o najnowszej matrycy Sony, która charakteryzuje się nadzwyczaj wysoką liczbą pikseli, okrążyły świat w lipcu tego roku. Na pierwsze urządzenia kazano nam czekać do stycznia 2019 roku. Niech rekompensatą będzie nie jedno a trzy urządzenia z tą matrycą — Xiaomi, Huawei i Honor.

Zdawało się, że pierwszym urządzeniem wyposażony w nadzwyczajnie dużą ilość pikseli w głównej matrycy będzie Sony XZ3. Taka premiera zaspokoiłaby żądze użytkowników szukających alternatywy dla produktów Huawei P20 Pro. Niestety okazało się inaczej i najbliższa premiera konkurenta to Huawei.

O Xiaomi pisał już mój redakcyjny kolega Daniel, co zatem wiemy o Huawei i Honor?

Xiaomi ma w planach telefon z matrycą 48 MP. Bitwa na megapiksele jednak trwa!

Honor V20 / View 20

Oba modele są tak naprawdę tym samym urządzeniem, lecz kierowanym na dwa różne rynki. Jest to znany trick, który stosowany jest przez wielu producentów. Rozpatrzymy je zatem wspólnie.

Honor wyjawił, że procesorem będzie Kirin 980, a przednia kamera będzie ukryta w niewielkim otworze w wyświetlaczu. Główną matrycą będzie za to słynna Sony IMX586 o rozdzielczości 48Mpx i rozmiarze piksela 0,8um. W słabych warunkach oświetleniowych ma ona umożliwiać, na wzór poprzednich matryc Huawei, scalanie informacji z 4 pikseli tworząc cyfrowo jeden o rozmiarze 1,6um. W ten sposób otrzymamy zdjęcia o wielkości 12Mpx, ale charakteryzujące są znacząco lepszą jakością.

Poza tym Honor wspomniał, że telefon skorzysta z podwójnego NPU w Kirin 980, aby wprowadzić udoskonalone algorytmy przetwarzania obrazu.

Wszystko wskazuje, że jego premiera nastąpi w Paryżu 22 stycznia.

Huawei Nova 4

Z najnowszym dziełem Huawei przyjdzie nam się spotkać znacznie szybciej, bo już 17 grudnia. Będzie to zatem pierwsze urządzenie z otworem zamiast wcięcia w przednim ekranie tego producenta oraz pierwsze wyposażone w IMX586 globalnie.

W podstawie będzie to podobny model to braterskiego Honora. Nie mniej jednak pewne jest, że będzie on posiadał 3 obiektywy z tyłu na wzór P20 Pro. Na tym nie koniec wspólnych cech. Procesorem będzie Kirin 980 wspierany przez podwójne NPU, a otwór wykonany pod przednią kamerę będzie mniejszy niż ten znany z Samsunga A8s.

Z racji na zbliżającą się premierę wiemy, trochę więcej na temat reszty podzespołów, co daje trochę światła również na Honor V20. Mianowicie, wiadomo z dużym prawdopodobieństwem, że ekran to niemałe 6,41 cala a bateria i do najmniejszych nie należy, bo jej pojemność to 3900mAh.

Zapowiada się zatem całkiem ciekawy następca dla P20 Pro.

LICZBA obiektywów kontra ilość pikseli

Jako sens zastosowania takiej dużej ilości pikseli producenci wskazują możliwość rezygnacji z wielu obiektywów. Po wykonaniu zbliżenia cyfrowego mają one oferować jakość znaną z wielomatrycowych układów o rozdzielczości 12-16Mpx. Czy taka jest prawda? Osobiście w to powątpiewam, choć z czekam na pierwsze testy, bo zdjęcia wyglądają obiecująco.

Wieści z Rozładowani.pl