Plotki o tym, że wraz z potężnym Xbox Series X, lub wkrótce po jego premierze, ma pojawić się jego druga wersja, krążą w sieci od jakiegoś czasu. Konsola wewnętrznie nazywana jest kodem „Lockhart”.

Teraz jednak dotychczasowe domysły nareszcie znajdują potwierdzenie. Stało się tak za sprawą… pada do Xboxa, którego kupił jeden z graczy. Zdjęcia kontrolera otrzymała redakcja „The Verge” i potwierdziła, że jest to oficjalne akcesorium Microsoftu przeznaczone dla konsol nowej generacji.

Po pierwsze, wspomniany pad potwierdza, że do Xbox Series X będą sprzedawane kontrolery w kolorze białym (do tej pory widzieliśmy tylko czarne). Po drugie, na opakowaniu znalazła się informacja, że akcesorium działa z konsolami Xbox Series X oraz Xbox Series S. Microsoft do tej pory nigdy nie wspominał w oficjalnych komunikatach o takim modelu konsoli, ale pudełko mówi jasno „Dla Xbox Series X|S, Xbox One, Windows 10, Android i iOS”. Platformy mobilne będą mogły wykorzystywać kontroler w usłudze xCloud.

Xbox Series S ma być tańszą i nieco słabszą alternatywą dla flagowego modelu nowej generacji Xbox Series X. Choć Microsoft bardzo stara się, aby posiadacze Xbox One nie czuli się pominięci przy zapowiedziach tytułów nowej generacji za sprawą usługi Smart Delivery, to jednak w końcu „stare” konsole przestaną radzić sobie z nową technologią.

Dlaczego Microsoft do tej pory nie napomknął ani słowem o Xbox Series S? Powód może być dość prosty. Flagową konsolą nowej generacji będzie Xbox Series X o potężnej mocy obliczeniowej. Gry docelowo mają działać w co najmniej 4K i 60 klatkach na sekundę i w takiej jakości publikowane są już pierwsze trailery oraz gameplaye.

Część graczy może jednak niekoniecznie potrzebować wysokiej rozdzielczości, choć będzie miało ochotę na szybsze loadingi dzięki dyskowi SSD czy nowego pada. I to właśnie dla nich Microsoft może szykować Xbox Series S. Ta konsola będzie też po prostu tańsza niż Series X.