Nie było "polskich obozów zagłady". Usuń to sformułowanie ze swojego słownika

Nie było “polskich obozów zagłady”. Usuń to sformułowanie ze swojego słownika

Opublikowano 22.02.2016 21:08 Aktualizacja: 9.08.2016 13:44 -


Zdarzało się, że zagraniczni dziennikarze, niezbyt zorientowani w historii świata, używali sformułowania “polskie obozy zagłady”. Powstała ciekawa aplikacja, która ma pomóc w zwalczaniu takich błędów w rozumieniu historii.

Mowa o aplikacji Remember, na którą pomysł zrodził się w warszawskiej agencji reklamowej FCB Warsaw. Jak mówi Agnieszka Heidrich z FCB Warsaw: “Po przeanalizowaniu kto i gdzie użył frazy „polskie obozy śmierci” okazało się, że ci, którzy rozpowszechniali ten błąd to głównie dziennikarze. Choć znamy przypadki celowej manipulacji, a następnie odmowy umieszczenia sprostowania, to często błędy te biorą się z pośpiechu i braku wiedzy. Było to dla nas inspiracją do stworzenia aplikacji Remember”

Jak działa aplikacja?

Narzędzie to prosty dodatek instalowany na komputerach, który zwraca uwagę na popełniany błąd i sugeruje właściwe sformułowanie. Na komputerach z systemem Microsoft aplikacja działa z programem Microsoft Word (wersja 2010 i nowsze), zaś na komputerach sygnowanych minimalistycznym jabłkiem współpracuje z programami korzystającymi ze słownika systemowego, m.in Keynote, Outlook, czy z przeglądarką Safari.

Dodatkowo, stworzony został specjalny, moim zdaniem dobrze zaprojektowany landing page, na którym każdy, kto zauważy użycie frazy “polski obóz zagłady” (lub pokrewnej, wskazującej na nieprawdę) może zareagować i zgłosić to. Ze strony tej można również pobrać aplikację Remember.

Jakie jest moje zdanie na ten temat? Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Nawet jeśli statystyki pobrań nie będą zadowalające, to idea takiego narzędzia może zwrócić uwagę na problem używania błędnych, bolesnych dla Polaków sformułowań i ponownie wywołać w mediach dyskusję na ten temat. Zachęcam jednak wszystkich tych, którzy zajmują się dziennikarstwem do zainstalowania tego dodatku. Warto podkreślić, że narzędzie zostało stworzony aż w 16 wersjach językowych – tak, by dotrzeć do jak największego grona odbiorców.

Wieści z Rozładowani.pl

[s_button url="https://dailyweb.pl/szukamy-redaktorow-do-dailyweb/" target="blank" style="flat" background="#3cbe75" size="5" center="yes" radius="0" icon="icon: share-square-o"]Zobacz[/s_button]