Nie będzie internetowych dronów od Facebooka

Nie będzie internetowych dronów od Facebooka

Opublikowano 28.06.2018 20:58 -


To już oficjalne, długo wyczekiwana technologia, która miała przyczynić się do połączenia całego globu siecią internetową, wyrównując szanse biedniejszych państw świata, została pogrzebana.

Project Aquila, po raz pierwszy ogłoszony w 2014 roku, poległ na próbach związanych z lataniem i lądowaniem. Podczas jednego z testów doszło do całkowitego zniszczenia sprzętu, podczas innego komplikacje miały miejsce dopiero podczas powrotu na ziemię, gdy gigantycznemu dronowi odpadł jeden z elementów. Najgorsze było to, że projektanci starli się ukryć tę informację przed mediami.

Dron, nad którym pracowała firma, miał rozpiętość skrzydeł Boeinga 737 i ważył tyle, co przeciętny rodzinny samochód. Za dnia zasilany był energią słoneczną, zaś w nocy bateriami. W testach utrzymał się w powietrzu 90 minut.

Decyzją władz Facebooka firma całkowicie rezygnuje z prób zbudowania podobnego urządzenia. Zamknięto nawet punkt w Bridgwater i zwolniono jego pracowników (16 osób). Jak napisał na blogu Yeal Maguire:

“It’s been exciting to see leading companies in the aerospace industry start investing in this technology too – including the design and construction of new high-altitude aircraft. Given these developments, we’ve decided not to design or build our own aircraft any longer”.

Szkoda tak ambitnego i szalenie futurystycznego projektu.

Wieści z Rozładowani.pl