Nie aktualizujcie swoich smartwatchy Gear S3! Samsung postarza swoje produkty?
Nie aktualizujcie swoich smartwatchy Gear S3! Samsung postarza swoje produkty?

Opublikowano 6.06.2019 9:32 -


O celowym postarzaniu produktów mówi się dużo, ale niełatwo zebrać realne dowody na istnienie tego procederu. W końcu zawsze można się wyprzeć przypadkowymi błędami w aktualizacji, czy wzmożoną pracą starych układów, aby sprostać nowemu UI. Jakie wytłumaczenie ma Samsung na Gear S3 po aktualizacji do Tizen 4.0 i One UI 1.0?

Nie tak dawno pisałem o aktualizacji, zdawałoby się już starych, smart zegarków przez Samsunga. W tamtym czasie uważałem to za super sprawę, że koreański gigant pamięta o użytkownikach urządzeń dwóch generacji wstecz. Teraz, przez pryzmat czasu, nie jestem tego taki pewny.

Aktualizacja z One UI dla Galaxy Watch i Gear już teraz!

Optymalizacja baterii

Przeważnie taki zapis w changelog-u kojarzy mi się z dłuższą pracą na jednym ładowaniu względem poprzedniej wersji. Samsung rozumie go jednak inaczej, ponieważ bateria z 16-20 h pracy z włączonym Always On Display działa teraz 5 h. Tak, 5 godzin! Znacie już zatem przepis, jak łatwo usunąć produkt z rynku — zrobić z niego bezużyteczny kawałek gumy i aluminium.

Na poniższych zrzutach ekranu widać, że w ciągu 2 h AOD pochłonął 33% baterii. Bez AOD Gear S3 Frontier zużył 10% w ciągu 7 h.

Nie mam pewności co do modeli, w których występuje ten problem, ale w sieci znalazłem pierwsze informacje od użytkowników serii S3, który korzystają z AOD. Dziś widzę, że do grona dołączyli właściciele Galaxy Watch.

Próbowałem i nie działa

  1. Pierwszym krokiem była zmiana tarczy na inną. Może używana przeze mnie powoduje ciągłe wybudzanie się zegarka pod nowym oprogramowaniem. Aby uciąć wszystkie wątpliwości, wybrałem oficjalną od Samsunga. Niestety nie.
  2. Na forach można znaleźć instrukcję, aby zresetować kompletnie zegarek i ponownie połączyć z telefonem bez używania backupu. To również sobie darujcie — nie działa.
  3. Downgrade. Nigdy wcześniej nie potrzebowałem tej funkcji, więc się nią nie interesowałem. Okazuje się jednak, że takiej opcji po prostu nie ma. Rodem Apple, Samsung nie przewiduje cofnięcia się do poprzedniego oprogramowania.
  4. Rozładowanie do końca, ładowanie przez noc. Nie dałem nawet najmniejszej szansy tej próbie, ale potwierdziłem, że również nie działa.

Rada? Nie aktualizuj!

Jeżeli jesteście tymi szczęśliwcami, którzy nie zdążyli zaktualizować swoich zegarków do najnowszej wersji — nie róbcie tego! Ci, którzy po moim poprzednim wpisie ruszyli do telefonów, niech przyjmą przeprosiny i wyłączą AOD. Pozostaje mieć nadzieję, że faktycznie jest to „wypadek przy pracy” i Samsung szykuje łatkę.