Palant, baran, czy właściciel Androida? NextBase sprawdził jak wyzywają się kierowcy i jaka świąteczna piosenka irytuje najbardziej
Nextbase rozprawia się z przedświąteczną gorączką! Nie ma co ukrywać, że świąteczne piosenki, mikołaje wyskakujące częściej niż Tomasz Karolak z lodówki czy szał zakupów, zamiast wprowadzać w radosny nastrój… powoduje agresję wśród Polaków. Producent kamer samochodowych sprawdził jakimi obelgami raczą się kierowcy i jaki utwór muzyczny jest najbardziej irytujący.

Jednym z celów marki Nextbase jest dostarczanie produktów zwiększających poziom bezpieczeństwa na drogach. W tym celu firma prowadzi liczne badania, które pozwalają lepiej zrozumieć potrzeby uczestników ruchu drogowego. Tym razem kierowcy otrzymali pytania, które należy traktować „z przymrużeniem oka”, ale coś mi się wydaje, że odpowiedzi były jak najbardziej szczere, choć udzielane pewne z uśmiechem na ustach.
Po pierwsze – to niesamowite, że w Polsce tuż po tym jak znikną znicze ze sklepów na początku listopada, na pełnej petardzie wjeżdżają Mikołaje, zapowiadając zbliżającą się apokalipsę świąt i przygotowań do nich. To taki teaser tego, co wydarzy się na początku grudnia. Piosenki świąteczne chodzą po głowie, choć większość wcale nie chce iść nucić. Kierowcy, którzy spędzają sporo czasu za kółkiem i słuchający radia są szczególnie narażeni na świąteczne hity. Było to pierwsze pytanie Nextbase. Jaka świąteczna piosenka jest najbardziej irytująca? Poznajmy odpowiedzi!
Nextbase daje ważne odpowiedzi. Która piosenka świąteczna powinna być zakazana?

Tą piosenką jest Last Christmas, zespołu Wham!, którą wskazało 19% respondentów. Drugie miejsce przypadło All I Want for Christmas Is You, autorstwa Mariah Carey, wskazana przez 15% respondentów. Dość nieoczekiwanie niewiele mniej respondentów (13%) jako najbardziej denerwującą piosenkę wskazało Merry Christmas Everyone, Shakin Stevensa.
Co ciekawe, tolerancja na dwie ostatnie piosenki wzrasta wraz z wiekiem, a wśród respondentów powyżej 55 roku życia miały one zaledwie 10% wskazań. Są również pewne pozytywy – w pewnym sensie. Za najbardziej lubianą piosenkę można uznać Driving home for Christmas, autorstwa Chris Rea, która została wskazana zdecydowanie najmniej razy.
Ty nieboraku za kierownicą! Jakich wyzwisk używają kierowcy?
Kolejne pytanie dotyczyło przeklinania za kółkiem. Z wiadomych względów Nextbase nie pochwala tego typu wyrażeń, ale z drugiej strony… taka ekspresja jest na pewno lepsza niż wyskakiwanie z auta i agresja fizyczna. I zawsze sympatyczna, kreatywna wiązka (zazwyczaj słyszalna tylko przez nas samych) powoduje upust powietrza z wentyla zdenerwowania. Badanie nie podaje przykładów słów, które musiałyby być ocenzurowane, ale nie wątpię, że i te „grzeczniejsze” są niezwykle popularne.
Na najniższym stopniu podium znalazł się ”Palant” wskazany przez 16% respondentów. Drugie miejsce zajmuje „Baran” (21%), a najczęściej używanym epitetem okazał się „Idiota” z 34% wskazań. Okazuje się, że z tej formy rozładowania emocji za kierownicą korzystamy niezależnie od płci – zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Zaledwie 22% ankietowanych zadeklarowało, że nie przeklina za kierownicą. Nie do końca ufam szczerości tej wypowiedzi :)
Nextbase dąży do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Jednak kamery to nie wszystko
Jednym z celów, który przyświęca Nextbase jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, poprzez produkty producenta. Posiadanie kamery samochodowej pozwala na uniknięcie wielu nieprzyjemnych sytuacji. W razie kolizji na pomoc mogą przyjść takie rozwiązania wideorejestratorów Nextbase jak inteligentny tryb parkingowy czy system Emergency SOS. Ten ostatni może wezwać służby medyczne na miejsce wypadku, gdy ze strony kierowcy nie będzie żadnej reakcji.
Kamera w samochodzie to oczywiście nie wszystko. Warto pamiętać o innych czynnikach. Ankieta pokazała również inne ciekawe dane. Wybierając się w podróż, należy zadbać o kondycję własną oraz samochodu. 19% respondentów zadeklarowało, że doświadczyło mikrosnu podczas prowadzenia pojazdu, a 36% stwierdziło, że na śliskiej lub mokrej nawierzchni zdarzyło im się stracić panowanie nad autem i zjechać z drogi.
Informacje opierają się na ankiecie przeprowadzonej przez YouGov Deutschland GmbH w imieniu Nextbase. W trakcie tego procesu (w dniach 23-29 listopada 2023 r.) w Polsce przebadanych zostało 1058 pełnoletnich osób, które posiadają lub użytkują samochód. W kolejnych miesiącach marka Nextbase podzieli się dalszymi wnioskami z badania.