Neuralink to kolejna firma Elona Muska. Zajmuje się dziedziną bionanotechnologii. Mogliście o niej słyszeć, bo pisaliśmy prawie rok temu, że firma zyskała pozwolenie na wszczepy implantów do mózgu ludzkich pacjentów. Teraz dowiadujemy się o kolejnym przełomie.
Po drodze firma zmagała się z problemami natury etycznej. Pierwsze próby odbywały się na zwierzętach, którym nie zapewniono odpowiedniej opieki. Wiele małpich pacjentów zostało uśpionych w wyniku obrażeń podczas zabiegu. Pozwolenie na badania na ludziach, które wydały dziesięć miesięcy temu amerykański władze, było przełomowym wydarzeniem w tej dziedzinie. Niemal natychmiast podjęto się operacji na człowieku.
Dziś w dziewięciominutowym filmie dowiadujemy się, jak to działa i kim jest pierwszy pacjent.
Telepatia od Neuralink już działa!
Jeśli pierwszy raz słyszysz o Neuralink, pewnie zastanawiasz się, o co chodzi i po co to wszystko. W reporterskim skrócie – Neuralink to firma Elona Muska, która stworzyła wszczep do mózgu, który jest interfejsem mózg-komputer. Dzięki mapowaniu, analizie i transkrypcji aktywności mózgowej można zamienić myśli człowieka w konkretne działania. Przykładowo możesz pomyśleć o tekście, a pojawi się on na ekranie komputera. W przyszłości może on pomóc osobom po amputacji lub z paraliżem. Mogą z niego korzystać z niego również osoby zdrowe w celu sterowania np. niebezpiecznymi maszynami budowlanymi, a nawet zwykłym smartfonem.
„Wyobraź sobie, że Stephen Hawking mógłby komunikować się szybciej niż stenotypistka w sądzie czy licytator na aukcji. To jest cel”. – Elon Musk
Nolan Arbaugh to pierwszy pacjent, który skorzystał z wszczepu Telepathy (Telepatia) od Neuralink. Pacjent to 29-latek, który osiem lat temu uległ wypadkowi podczas nurkowania. W wyniku tego został sparaliżowany od ramion w dół.
Film prezentuje Nolana i jednego z inżynierów Neuralink. Nolan opowiada o tym, że zabieg wszczepu był super prosty. Musiał się początkowo nauczyć odróżniać „próby ruchu” od „wyimaginowanego ruchu”, aby mógł poruszać kursorem na ekranie komputera. Nie było to jednak takie trudne. Po pewnym czasie stało się do dla niego całkiem intuicyjne.
Neuralink od Elona Muska dostał pozwolenie na wszczepy implantów do mózgu
W filmie widzimy też, jak Nolan gra w szachy i porusza kursorem. Twierdzi też, że urządzał sobie sesje Civilization VI. Wcześniej, przed wszczepem używał do tego pałeczek (które miał w ustach). Nie było to jednak ani wygodne, ani fajne. Teraz może pozwolić sobie również na grę online. Ciekawą informacją był też fakt, że wszczep ma baterię, która pozwala na 8 godzin pracy. Nie wiemy jednak, jak się go ładuje.