Po raz drugi w tym roku Netflix zwiększa swoje zadłużenie o 2 mld USD. Uzyskane w ten sposób środki mają zostać przeznaczone na sfinansowanie inwestycji w treści, w tym dalsze poszerzenie listy własnych produkcji na platformie.

Decyzja o zwiększeniu inwestycji w produkcję treści jest następstwem dobrze przyjętych wyników finansowych, jakie spółka zaprezentowała w zeszłym tygodniu. To własnie z nich wiemy, że w ostatnim kwartale Netflix odnotował przychody w wysokości 5,24 mld USD i mimo mniejszej niż zakładano liczby nowych abonamentów, osiągnął wyższy zysk na akcję niż wcześniej szacowano.

Netflix zaskakuje – sporo nowości na weekend i kilka powrotów

Przed gigantem jednak kolejny ciężki kwartał. W przyszłym miesiącu startuje Disney +, Apple już zapowiedział gotowość do uruchomienia Apple TV+,  a jak grzyby po deszczu wyrastają także kolejni lokalni gracze. I choć Reed Hastings, Prezes Zarządu Netflix, zapewnia, że nie czuje na sobie oddechu konkurencji, a platformy te wciąż konkurują bardziej z tradycyjną telewizją niż ze sobą, trudno nie odnieść wrażenia, że jest to jedynie próba uspokojenia inwestorów. Próba jak najbardziej skuteczna, to bowiem wystarczyło, aby akcje Netflixa poszybowały w górę, a inwestorzy przymknęli oko na rosnące zadłużenie spółki.

Netflix chce utrzymać bazę subskrybentów

Inwestycja w treści wydaje się zresztą niezbędna, jeśli Netflix chce utrzymać bazę subskrybentów. Choć platformie nie brakuje hitowych produkcji, tempo w jakim widzowie konsumują treści sprawia, że popyt na nowości stale rośnie. Z drugiej strony, jak największe uniezależnienie się od zewnętrznych twórców może okazać się decydujące w warunkach rosnącej konkurencji. Wciąż pamiętamy jaką panikę wśród użytkowników wywołała wiadomość, że z Netflixa znikają Przyjaciele.

Wobec rosnących wydatków, firma wciąż aktywnie poszukuje także dodatkowych sposobów na zwiększenie swoich przychodów. Najnowszym pomysłem ma być ograniczenie współdzielenia hasła do konta, o którym pisała wczoraj Marika.

Źródło: TechCrunch