Netflix wesprze polskich twórców - na stole 2,5 mln zł

Opublikowano 5.05.2020 15:06 Aktualizacja: 13.06.2020 13:55 -


Nie minęło kilka dni, jak pojawiły się doniesienia o tym, że polski rząd szykuje w ramach tarczy antykryzysowej specjalny podatek od "treści streamingowych". Objęci nim mieliby być nie tylko światowi giganci, ale także polska Ipla, czy też Player (należący niejako do Discovery).

W opublikowanym w ubiegłym tygodniu tekście pisałem, że rząd tłumaczy taki podatek chęcią przeznaczenia tych pieniędzy na polskich twórców, którzy ucierpieli w trakcie trwającego właśnie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Netflix postanowił jednak uprzedzić polskie władze i w przesłanym oświadczeniu firma poinformowała o powstaniu specjalnego funduszu wspólnie z KIPA:

"Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA) we współpracy z serwisem Netflix ogłaszają utworzenie nowego funduszu pomocowego dla najbardziej poszkodowanych pracowników branży telewizyjnej i filmowej w związku z wstrzymaniem produkcji w Polsce spowodowanych epidemią COVID-19. Fundusz będzie działać pod hasłem: “Producenci pomagają ekipom”.

Netflix przekaże KIPA 2,5 miliona złotych na uruchomienie funduszu.

Wsparcie jest przeznaczone dla najbardziej dotkniętych skutkami pandemii członków ekip  z sektora telewizyjnego i filmowego - profesjonalistów, których rzemiosło jest niezwykle istotne dla jakości produkcji, a którzy, często będąc freelancerami, nie mogą pracować ze względu na niemal całkowite zatrzymanie produkcji. Pomoc zostanie skierowana do wszystkich pionów filmowych - osób pracujących przy scenografii, charakteryzacji, kostiumach, dźwięku, a także do operatorów zdjęć, asystentów kamer, focus puller’ów, gafferów, autorów storyboardów i wielu innych reprezentujących zawody tzw. below the line (BTL)".

Podatek od Netflixa! Straszyli i wprowadzają… Kto zapłaci? My

PODATEK OD NETFLIXA – O CO CHODZI?

Fachowo jest to nazywane podatkiem cyfrowym. Pierwsze plotki na ten temat pojawiły się już kilka dni temu. Wszyscy podchodzili do tego sceptycznie, bo już kilka lat temu podobne głosy można było usłyszeć. Nową daninę miałyby płacić takie serwisy jak Netflix, Amazon Prime czy nasze polskie: Ipla i Player.pl (tutaj Discovery ma większość i tak). Szykowana właśnie teraz “tarcza antykryzysowa v. 3.0” przewiduje jednak dla tego typu dostawców opłaty, które mają iść na konto Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 1,5 proc swoich dochodów w Polsce.

Alicja Grawon-Jaksik, Prezes Izby podsumowała: “Te środki  pomogą nam przekazać w obliczu kryzysu wsparcie najbardziej zagrożonym pracownikom z branży audiowizualnej, w uzupełnieniu do naszych dotychczasowych działań. Jedną z podstawowych wartości KIPA jest solidarność i rozumiemy, że Netflix realizując projekty w Polsce, czuje się częścią naszego rynku. Stąd naturalnym ruchem jest przeznaczenie wsparcia dla freelancerów z branży telewizyjnej i kinowej, w tych trudnych dla mediów i kultury czasach. To ważny gest”.

“Jesteśmy wdzięczni za możliwość współpracy z KIPA w celu wsparcia najbardziej poszkodowanych członków ekip produkcji telewizyjnej i filmowej, którzy są niezwykle istotnym elementem polskiego przemysłu audiowizualnego. Oprócz wsparcia, jakiego udzielamy ekipom, aktorom i partnerom technicznym zaangażowanym w nasze  bieżące produkcje, chcemy również pomagać szerzej osobom obecnie najbardziej potrzebującym - zwłaszcza freelancerom dotkniętym przez kryzys.” dodaje Anna Nagler - Director, Local Language Originals, CEE w Netflix.

Wieści z Rozładowani.pl