Netflix walczy z udostępnianiem haseł - propozycje rozwiązań

Netflix walczy z udostępnianiem haseł - propozycje rozwiązań

Opublikowano 24.10.2019 7:55 -


Kilka dni temu pojawiły się oficjalne informacje, że Netflix podjął dość ważną decyzję, która będzie miała wpływ na użytkowników. Mianowicie nie będzie można współdzielić konta ze swoimi znajomymi ani żadnymi innymi osobami nienależącymi do jednego gospodarstwa domowego.

Takie zachowania dużej części młodzieży spowodowały, że platforma po podsumowaniu trzeciego kwartału zaobserwowała spory spadek zainteresowania. Prawdopodobną przyczyną jest właśnie jednoczenie się w duże grupy i wzajemne udostępnianie sobie haseł do jednego konta, co już niedługo ma dobiec końca.

Netflix postanowił obserwować sytuację i szukać takiego sposobu, by nie zniechęcić użytkowników. Zupełnie inną sprawą jest wykupowanie pełnego abonamentu do podziału, a inną dzielenie się hasłem do pojedynczego konta. Platforma traci przez to sporą część zysków, dlatego zapowiada, że już niedługo problem zostanie rozwiązany. Jednak w jaki sposób? Liczne media zagraniczne postanowiły dokładnie sprawdzić rynek i rozważyć, którą z dostępnych opcji będzie mógł wybrać producent.

Weryfikacja adresu IP, czy może zwiększenie opłat?

W zagranicznych serwisach informacyjnych nie brakuje licznych spekulacji odnośnie sposobu, jaki mógłby wybrać Netflix, by rozprawić się z użytkownikami udostępniającymi swoje hasła. Jedni zapowiadają zwiększenie płatności do pełnego pakietu, inni sugerują sprawdzanie adresów IP. Wszystko to oczywiście jest bardzo realne, wstępne założenie platformy było bowiem takie, by jedno konto należało tylko do jednego gospodarstwa domowego. W przypadku weryfikacji IP sieci Netflix mógłby spotkać się z negatywnym odbiorem, gdyż w trakcie wakacji czy rodzinnych wyjazdów adres się zmienia. Z kolei płacenie pełnego abonamentu maksymalnej liczby ekranów zachęciłoby wiele osób do rezygnacji z konta. Jak więc można by było rozwiązać problem udostępniania haseł, jednocześnie nie wpływając na użytkowników?

Stały nadzór nad kontami przez Netflixa

Eksperci angielskiego serwisu The Sun wychodzą z założenia, że Netflix prawdopodobnie będzie nadzorował każde konto. Miałoby to obejmować przede wszystkim weryfikowanie, czy w tym samym momencie na jedno konto nie próbuje zalogować się więcej osób. Wówczas najlepszym sposobem mogłaby się okazać weryfikacja dwuetapowa, wymagająca odpowiedniego potwierdzenia przed każdorazowym zalogowaniem się.

Pojawiły się jednak informacje o nowej technologii AI, która w znacznym stopniu mogłaby rozwiązać problem Netflixa. Wykorzystuje ona systemy uczące się, które są w stanie śledzić hasła wykorzystywane na platformach streamingowych. Tym sposobem można by znaleźć użytkowników nieprzestrzegających zasad i zachęcić ich do wykupienia maksymalnego rozszerzenia pakietu bądź ograniczenia dostępu swoim znajomym. Wydaje się to najrozsądniejszym sposobem, by ani użytkownicy, ani Netflix nie czuli się pokrzywdzeni. Cały czas czekamy oczywiście na oficjalne oświadczenie od właścicieli platformy, co pozwoli przygotować się użytkownikom na nowe działania.

Źródło: TheSun

Wieści z Rozładowani.pl