Serial „Otwórz oczy” jest głośno zapowiadany zarówno przez polskich twórców produkcji, jak i przez sam Netflix. Serwis opublikował właśnie finalny zwiastun serii, która pojawi się już 25 sierpnia w bibliotece Netflixa.

Sezon ma składać się z sześciu odcinków, a w rolach głównych zobaczymy Marię Wawerniuk, Ignacego Lissa czy też Martę Nieradkiewicz. Serial oparty jest o książkę Katarzyny Bereniki Miszczuk „Druga szansa”. Za reżyserię odpowiadają Anna Jadowska i Adriana Panka. Sam Netflix zapowiada produkcję jako przeznaczoną dla młodzieży, jednak, sądząc po opisie, fabuła powinna zadowolić także widzów dorosłych.

Trailer „Otwórz oczy” od Netflixa

„Otwórz oczy” to psychologiczny dramat z wieloma wątkami science-fiction. Wspomniana Maria Wawreniuk – debiutująca aktorka – wystąpi w nim jako Julia, która jest główną postacią w produkcji. Julka trafia do centrum leczenia amnezji w następstwie tragicznego wypadku. W ośrodku nawiązuje relacje z innymi pacjentami o podobnych doświadczeniach i urazach. Poznaje również tajemniczego Adama. Chłopak staje się tam jej przewodnikiem.

Kiedy jednak Julka zaczyna mieć dziwne sny, które wydają się jej aż nazbyt realne, zastanawia się, czy miejsce, w którym się znajduje jest faktycznie tym, za które je dotychczas uważała. Dziewczyna stara się uciec z ośrodka jednocześnie, dążąc do odkrycia prawdy: ten świat nie jest takim, jakim się wydaje.

Otwórz oczy Netflix - kadr z serialu
„Otwórz oczy” – kadr z nowego polskiego serialu Netflix

W serialu wystąpią również: Marta Nieradkiewicz, Marcin Czarnik, Wojciech Dolatowski, Zuzanna Galewicz, Klaudia Koścista, Michał Sikorski oraz Sara Celler-Jezierska.

„Otwórz oczy” od Netflix – obsada, data premiery, liczba odcinków

  • Reżyseria: Anna Jadowska, Adrian Panek
  • Scenariusz: Kasper Bajon, Igor BrejdygantMilena Dutkowska, Klara Kochańska 
  • W rolach głównych:  Maria Wawreniuk, Ignacy Liss
  • W pozostałych rolach: Marta Nieradkiewicz, Marcin Czarnik, Wojciech Dolatowski, Zuzanna Galewicz, Klaudia Koścista, Michał Sikorski,  Sara Celler-Jezierska
  • Produkcja: MediaBrigade
  • Liczba odcinków: 6
  • Gatunek: dramat o dorastaniu, science-fiction, thriller psychologiczny
  • Data premiery: 25 sierpnia 2021 r.

Producentem serialu jest Mediabrigade. To doświadczona, dynamicznie rozwijająca się firma producencka powstała w 2005 roku we Wrocławiu. Jej założycielami są Marcin Kurek i Sylwester Banaszkiewicz. MediaBrigade specjalizuje się w dużych formach filmowych i telewizyjnych takich jak: filmy fabularne, filmy dokumentalne, teatry telewizji, seriale.

W portfolio firmy znajdują się takie produkcje jak serial „Głęboka Woda” (sezon 1 i 2), polsko-czesko-słowacko-francuska koprodukcja fabularna „Ja, Olga Hepnarova”, czy film fabularny „80 milionów”.

"Otwórz oczy" od Netflixa - kadr z serialu

„Otwórz oczy” z pewnością będzie czymś, czego dawno brakowało na polskich ekranach. To, że w dramatach nasi rodzimy twórcy się specjalizują, wiemy nie od dzisiaj. Dramat psychologiczny jest im tym bardziej bliski. Intrygujący jest także wątek science-fiction, który może wnieść olbrzymi powiew świeżości do biblioteki polskich seriali. Ciekawym zabiegiem jest także to, że Netflix do produkcji zatrudnił przede wszystkich młodych, debiutujących w tak dużych przedsięwzięciach, aktorów.

I cyk: Netflix szaleje w Polsce. Kolejne 9 polskich produkcji! (lista)

Netflix najwyraźniej odczuł pozytywnie sukcesy polskich seriali, chociaż nie wszystkie z nich dobrze się przyjęły. Pozyskanie przez amerykańskiego giganta praw do wznowienia serialu „Rojst” i przygotowanie jego drugiego sezonu, pokazało gigantyczny potencjał w historie osadzone nad Wisłą.

Kolejne polskie seriale Netflixa już w produkcji

Aktualnie serwis pracuje również nad filmem „Wielka woda”, który opowiada o powodzi stulecia, jaka nawiedziła Polskę w 1997 roku. Zdjęcia właśnie się rozpoczęły, większość z nich powstanie we Wrocławiu. Gigantyczny rozmach produkcji, a także tematyka tejże nie pozwoliły na zbyt długie trzymanie w tajemnicy całego projektu. Gdy fala powodziowa zbliża się do stolicy Dolnego Śląska, zapada decyzja – aby oszczędzić miasto przed niszczącym żywiołem, należy poświęcić okoliczne wsie i pola. Jak jedna decyzja wpłynie na życie całej społeczności? Trójka głównych bohaterów, postawiona w obliczu sytuacji ekstremalnej, zmierzy się z wydarzeniami, których następstwem będzie ogrom zniszczeń oraz śmierć niewinnych osób. Premiera w drugiej połowie 2022 roku. 

Hitem najbliższych miesięcy może natomiast okazać się inna polska produkcja, Królowa. Tutaj w podwójnej roli głównej zobaczymy Andrzeja Seweryna, który wcieli się zarówno w rolę męską, jak i żeńską. Jak widać jesień i zima zapowiadają się bardzo interesująco, a ja już zacieram ręce, żeby zobaczyć kolejne nowości Netflixa.

Biorąc pod uwagę szeroką skalę, na jaką działa Netflix na całym świecie, nie powinny dziwić ostatnie podwyżki cen abonamentów w serwisie. Skoki były co prawda nieznaczne, aczkolwiek na pewno odczują je osoby, które korzystają z najwyższych pakietów.


Posłuchaj nas!