Serial Rojst zadebiutował parę lat temu na platformie Showmax. O platformie już dawno zapomnieliśmy w naszym kraju, ale serial utkwił w pamięciach fanów na długo. Jedna z lepszych polskich produkcji po jakimś czasie od wyjścia Showmaxa z naszego rynku, trafiła na Netflix. Później Netflix poinformował o wznowieniu serialu.

Fabuła nowej części Rojst została przeniesiona do roku 1997, stąd tytuł serialu został zmieniony na Rojst’97. Akcja dzieje się tuż po wielkiej powodzi, która nawiedziła Polskę. Premiera produkcji już 7 lipca, oczywiście na Netflix.

Rojst 97 Andrzej Seweryn scaled

Rojst’97 – zwiastun serialu

ROJST’97 rozpoczyna się podczas „powodzi stulecia”, która nawiedziła południowy zachód Polski latem 1997 roku. W mieście pękają wały i nieokiełznany żywioł zalewa część miasta oraz las na Grontach. Woda odsłania przy tym zakopane w lesie ludzkie szczątki oraz ciało nastoletniego chłopca, który uznany zostaje za przypadkową ofiarę powodzi. Te dwa, tylko pozornie niezwiązane ze sobą, wydarzenia odkrywają serię tajemnic w mieście. Gronty to teraz miejsce zbrodni, której rozwiązaniem zajmie się Anna Jass (Magdalena Różczka) – bezkompromisowa policjantka z Warszawy – oraz miejscowy inspektor Adam Mika (Łukasz Simlat).

Rojst 97 Lukasz Simlat Magdalena Rozczka scaled

W międzyczasie do miasta wraca Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik), aby zostać nowym redaktorem naczelnym „Kuriera”. Natomiast Witold Wanycz (Andrzej Seweryn) wydaje się nosić w sobie odpowiedzi na większość zadawanych przez policję pytań. Jego życie jednak pochłaniają wspomnienia, które nie dają mu spokoju. Rojst’97 poza kryminalną intrygą, jest również opowieścią o fascynujących latach 90. w Polsce czasu transformacji oraz odkupienia. Reżyserem i współautorem scenariusza (który powstał na kanwie scenariusza Marcina Wrony i Pawła Maślony pt. „Mord”), napisanego wspólnie z Kasprem Bajonem, jest Jan Holoubek. Produkcja Frame sp. z o.o.