Netflix przygotowuje budżetowy plan tylko na urządzenia mobile

Netflix przygotowuje budżetowy plan tylko na urządzenia mobile

Opublikowano 16.11.2018 9:14 -


Jeśli sądzisz, że Netflix kosztuje zbyt dużo nawet w najtańszym abonamencie, a nadal chciałbyś mieć do niego dostęp, mogę mieć dla Ciebie rozwiązanie! Według przedstawiciela Netflix firma testuje nowy plan, w Malezji i „kilku innych krajach”, przeznaczony tylko dla urządzeń mobilnych. Jego cena to zaledwie 4$, czyli około 14 zł!

Oznacza to ni mniej, ni więcej niż 50% obniżki w stosunku do ceny minimalnej za dostęp do Netflix. Obecnie plan podstawowy kosztuje 8$, co daje w naszym kraju 34 zł miesięcznie. Największą różnicą jest oczywiście to, że możesz korzystać z bazy filmów jedynie na smartfonie lub tablecie.

Obecnie nie jest jasne, czy plan będzie dostępny globalnie oraz jakiej jakości treści będą dostępne w tym pakiecie, ale jest to z pewnością interesujący pomysł. Być może rynki azjatyckie, gdzie treści są konsumowane głównie poprzez urządzenia mobilne, jest wystarczająco dużą grupą docelową, aby wprowadzić podobne rozwiązanie. Przy rosnących przekątnych ekranów, widok osoby oglądającej np. w tramwaju serial, nie stanowi już wyjątkowego przypadku.

Pakiet premium i 4 osoby

Problemem, a przynajmniej problemem w Europie, może okazać się bardzo popularny pomysł na dzielenie się kontem w ramach pakietu premium. Przy zebraniu przynajmniej 4 znajomych, możemy zredukować koszt przypadający na osobę do ok. 13 zł. Szybka kalkulacja wskazuje, że będzie to mniej więcej tyle samo, co planowany pakiet „mobile”.

Skoro pakiet mobilny ma być najtańszą opcją, zakładam, że jego parametry będą zbliżone do pakietu „basic” z dodatkowym zastrzeżeniem do urządzeń mobilnych. Oznacza to, że nie uświadczymy tu efektów w Ultra HD i HDR, a jedynie podstawowe. Z kolei zakup pakietu premium i podział jego kosztów oznacza dostęp do wysokiej jakości niezależnie od tego, na jakim urządzeniu odpalimy aplikacje. Przy jednej i drugiej opcji koszty są takie same, ale jakość usług… kompletnie inna.

Urządzenia z obsługą HDR

Wyświetlacze na naszych smartfonach swoimi parametrami prześcignęły dawno matryce łatwo dostępnych telewizorów. Niektóre z nich wspierają High Dynamic Range, czyli HDR. Oferuje on żywsze kolory i większy kontrast, a Netflix obsługuje tego typu treści na następujących telefonach:

  • Huawei Mate 10 Pro
  • Huawei P20 / P20 Pro
  • LG V30
  • Razer Phone
  • Samsung Galaxy Note 8
  • Samsung Galaxy Tab S3
  • Samsung Galaxy S9
  • Sony Xperia XZ Premium
  • Sony Xperia XZ1
  • Sony Xperia XZ2

Dla tych, co i tak oglądają Netflix jedynie na urządzeniach, a posiadają jeden z powyższych modeli, opcja zaproponowana przez platformę i tak okazać się może nieopłacalna.

Po pierwszych okrzykach radości trzeba zadać sobie pytanie, czy pomysł Netflix faktycznie ma sens? Czy naprawdę zebranie kilku znajomych to taki problem? Europa i Polska to nie cały świat, ale na tym, znanym mi gruncie, nie wróżę idei sukcesu.

Wieści z Rozładowani.pl