Netflix podnosi ceny, (na razie) tylko w Stanach Zjednoczonych

Netflix podnosi ceny, (na razie) tylko w Stanach Zjednoczonych

Opublikowano 16.01.2019 10:34 -


Netflix wczoraj ogłosił, że podnosi ceny dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Są to znaczne podwyżki, wahające się od 13 do 18%. Co więcej – są to najwyższe podwyżki w historii firmy.

Nic nie wskazywało na taką podwyżkę. Ba! Nic nie wskazywało na podwyżkę, a już na pewno nie w USA. Nowe ceny wchodzą natychmiastowo dla wszystkich nowych użytkowników, natomiast aktualnych abonentów nowe stawki będą obowiązywać za trzy miesiące.

Stawki zostają podniesione z 11 do 13$ w przypadku najpopularniejszego pakietu, czyli Standard. Pakiet Premium wzrasta do 16$ z dotychczasowych 14$. Najtańszy pakiet Basic swoją dotychczasową cenę 8$ zmienia na 9$. Netflix działa od 12 lat na świecie i jak odnotowują amerykańskie media – nigdy tak dużej podwyżki nie było. Poprzednia, znacząca podwyżka w 2011 roku spowodowała odejście blisko 600 tysięcy subskrybentów. Tegoroczne podwyżki dotyczą na razie całych Stanów Zjednoczonych, a także krajów Ameryki Południowej i Łacińskiej, gdzie klienci płacą w dolarach. Wyjątek stanowią Brazylia i Meksyk.

Netflix podnosi ceny w USA
Nowe plany abonamentowe Netflix w USA

Netflix nadal tańszy

Pomimo sporej podwyżki, pakiet Standard, który ma najwięcej użytkowników, nadal pozostaje tańszy od HBO GO, który kosztuje 15$. Oczywiście Netflix tłumaczy, że podwyżki mają na celu podniesienie jakości tworzonych produkcji, a także zwiększenie ich ilości. Tak, zwiększenie ilości – dla przypomnienia: rok 2018 był rekordowym pod względem premier, a już sam styczeń 2019 przynosi sporo nowości. Firma zakłada, że może sobie pozwolić na podwyżki na podstawie popularności seriali. Ostatnie lata przyniosły sporo hitów: The Crown, Orange Is The New Black, Stranger Things, House of Cards, czy ostatnia filmowa produkcja Bird Box.

Netflix zapowiada nowości na styczeń 2019 – lista premier

Pakiety Netflix bez zmian w Polsce

Podobnie jak było w przypadku Stanów Zjednoczonych do wczoraj, tak i w Polsce – na razie nic nie wskazuje na podwyżki. Jednakże, jak widać po podwyżce w Ameryce, wszystkiego można się spodziewać. Ceny pakietów w naszym kraju są dość wysokie, ale moim zdaniem odpowiednie do oferowanej treści. Lada chwila z Polski wycofuje się Showmax, a HBO GO nie stanowi większej konkurencji dla Netflixa na tę chwilę.

Wieści z Rozładowani.pl