Nowe ceny różnią się od dotychczasowych odpowiednio o 1 i 2 USD miesięcznie. Cenna najtańszej opcji abonamentowej (Basic) jak na razie nie uległa zmianie i wciąż wynosi 8.99 USD. Nowy cennik już teraz obowiązuje nowych subskrybentów, podczas gdy plan taryfowy dotychczasowych użytkowników zostanie zaktualizowany w ciągu najbliższych kilku tygodni.

[alert]Zobacz także: Jakie Seriale Netflix warto obejrzeć? Oto pełna lista.[/alert]

Jest to co prawda pierwszy raz od kilkunastu miesięcy (dokładnie od stycznia 2019), gdy Netflix podnosi ceny na rodzimym rynku, jednak specjalnych zaskoczeń nie ma. Od niedawna wyższe opłaty za usługę są także w Europie i Kanadzie. Jak tłumaczą przedstawiciele Netflixa, aktualne podwyżki podyktowane są koniecznością zwiększenia inwestycji na produkcję nowych treści.

Netflix – seriale i filmy na listopad – pełna lista nowości

W związku z rosnącą konkurencją firma sukcesywnie zwiększa swoją ofertę, stawiając przede wszystkim na autorskie produkcje. Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu startując ze swoją ofertą Netflix musiał mierzyć się przede wszystkim z Hulu i YouTube. Obecnie liczących się platform VOD na rynku amerykańskim jest co najmniej kilkanaście, a wśród nich także te pochodzące bezpośrednio od twórców kontentu jak np. Disney+ czy HBO GO. Utrzymanie pozycji lidera w takim towarzystwie potrafi być bardzo kosztowne.

W ciągu ostatnich siedmiu lat Netflix rok rocznie znacznie zwiększał swój budżet na tworzenie treści. Jedynie w 2020 roku szacowany był on na 18,5 mld USD. Nie wiadomo jednak, jaką część tej kwoty udało się faktycznie zrealizować biorąc pod uwagę panującą pandemię. Aby utrzymanie jakości oferty stało się możliwe, konieczne są dodatkowe nakłady finansowe. Nowy cennik ma być odzwierciedleniem tych właśnie nakładów.

Polscy abonenci jak na razie nie muszą obawiać się o podwyżkę cen. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, podwyższenie opłat abonamentowych w Stanach nie wpłynie na globalną politykę cenową. Decyzje o zmianach cen abonamentów na poszczególnych rynkach odbywają się indywidualnie. Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby dotychczasowe stawki – 34 PLN miesięcznie za pakiet podstawowy; 43 PLN za standard oraz 52 PLN za pakiet premium, miały ulec zmianie.


Posłuchaj nas!