Netflix na Androida z kompresją lepszą o 20%!

Opublikowano 6.02.2020 20:42 Aktualizacja: 13.06.2020 13:52 -


Netflix wprowadza właśnie nowy sposób kompresji strumieniowanych materiałów na urządzaniach Android. Według zapewnień firmy, nowa wersja aplikacji kompresuje wideo o 20% wydajniej niż obecnie stosowany kodek VP9.

Nowy kodek to AV1, który był zapowiadany. Netflix twierdzi, że można go włączyć dla „wybranych tytułów” po zaznaczeniu opcji „zapisz dane”. Niestety nie sprecyzowano, o które tytuły dokładnie chodzi.

Docelowo Netflix ma w planach wprowadzenie AV1 na wszystkich obsługiwanych platformach, na razie nie są podane konkretne daty, ale jak widać, proces się rozpoczął. Trwa proces integracji nowych możliwość z producentami urządzeń i procesorów, tak aby zmaksymalizować możliwości nowego kodeka. Początkowo Netflix na Androida, a niebawem również na inne urządzenia.

nowy kodek av1 i lepsza kompresja netflix na androidzie

Kodek AV1 nie jest kluczowy tylko ze względu na oszczędność danych w pakietach internetowych. Chodzi także o to, że ten format kodowania jest wykorzystywany i obsługiwany przez większość odtwarzaczy. Pozwoli to na ujednolicenie technologii. Standard AV1 stworzyła grupa Alliance for Open Media (w skład której wchodzi Amazon, Google, Microsoft, Netflix, Intel, a także od dwóch lat Apple). To właśnie obecność Apple w tym gronie jest tutaj istotna, gdyż urządzenia tej firmy nie obsługują znanego do tej pory standardu VP9. Dla użytkowników jest to zauważalne przykładowo na YouTube, gdzie nie można oglądać filmów w 4K w przeglądarce Safari, a także na Apple TV czy iPad Pro.

Plany Netflixa, aby wdrożyć kodek AV1 na wszystkie platformy, jest ambitny, bo wiele wskazuje na to, że projekt jest ciągle w początkowej fazie rozwoju. Na tę chwilę są spore zastrzeżenia co do jakości tak skompresowanego materiału. Wiele opinii mówi także o tym, że odtwarzanie filmów przy takiej kompresji mocno zużywa moce obliczeniowe urządzenia, a co za tym idzie – baterie na smartfonach. Mimo to liczę na to, że Netflix na Androida pojawi się z nową, efektywną kompresją.

Ciągle czekamy na więcej informacji na temat nowego standardu, szczególnie zależy nam na stanowisku Netflixa i tego, jakie pozycje objęte są faktycznie nowym kodekiem. Jak tylko będzie możliwość sprawdzenia kompresji, na pewno o tym napiszemy.

Wieści z Rozładowani.pl