Nearby Share - funkcja znana z iPhone'ów trafia do Androida

Opublikowano 6.08.2020 11:27 -


Google oficjalnie udostępniło funkcję "Udostępnij w pobliżu" (ang. Nearby Share), czyli bezpośredniego udostępniania zasobów osobom w pobliżu. Na początek skorzystają z niej właściciele smartfonów Google Pixel oraz Samsung. 

Niewątpliwie jakaś część z Was, w tym ja, pamięta przesyłanie dzwonków poprzez port podczerwieni, kiedy to telefony leżały blisko siebie, a ewentualne ich poruszenie, bądź delikatne oddalenie od siebie, przerywało cały proces. Dziś już nie ma takich problemów. Do udostępniania innym osobom zdjęć, plików czy kontaktów najczęściej wykorzystuje się komunikatory, takie jak Messenger, WhatsApp, Telegram czy Signal. Użytkownicy urządzeń od Apple mogą także skorzystać z funkcji AirDrop, jeśli chcą przekazać plik właścicielowi innego sprzętu tego producenta. Jest to funkcja, która przyspiesza cały proces i skraca go do minimalnej liczby kliknięć. O tym, że Google chce wprowadzić w Androidzie podobne rozwiązanie, wiadomo było już od dawna. Wskazywały też na to liczne testy.

ASL Nearby Share Creative V07

"Udostępnianie w pobliżu" od Google

Wreszcie, po długim czasie, Google komunikuje o oficjalnej premierze funkcji “Udostępnianie w pobliżu” (ang. Nearby Share). Szybkie wysyłanie zasobów, zamiast korzystania z komunikatorów, możliwe jest, gdy urządzenia znajdują się w pobliżu. Wykorzystywane są do tego połączenia poprzez Bluetooth, Bluetooth Low Energy, WebRTC bądź WiFi. System sam sobie dobierze najlepsze z nich do przesłania plików. Całość, podobnie jak w przypadku AirDrop od Apple, sprowadza się do kilku kliknięć. Użytkownik może sprawić, że jego urządzenie z Androidem będzie widoczne dla wszystkich dookoła, dostępne tylko dla kontaktów, bądź w ogóle niewidoczne. Po wybraniu pliku oraz urządzenia/kontaktu docelowego otrzyma on powiadomienie o połączeniu przychodzącym w celu przesłania pliku, które to może zaakceptować lub odrzucić. 

Nearby Pixel Shell Settings 03.max

"Udostępnianie w pobliżu" pojawi się na Chromebookach

Google zapowiada, że funkcja “Udostępniania w pobliżu” trafi również do Chromebooków. Tutaj też sytuacja będzie wyglądała analogicznie jak w przypadku urządzeń od Apple, czyli możliwe będzie przesyłanie plików między smartfonem a laptopem. Akurat ja bardzo często wykorzystuję AirDrop do szybszego przesyłania plików pomiędzy iPhonem a MacBookiem, bo nie chce mi się czekać, aż pliki z galerii zostaną zsynchronizowane z iCloud. 

Nearby CHROME PIXEL 02.max

Najpierw funkcję otrzymują Pixele i smartfony Samsunga

Żeby nie było tak różowo, to Google nie udostępnia od razu wszystkim nowej funkcji. Najpierw otrzymują ją wybrane urządzenia Google Pixel oraz Samsunga. Chromebooki muszą poczekać jeszcze trochę czasu, aż będą otrzymywać pliki poprzez “Udostępnianie w pobliżu”. 

Źródło: Google

Wieści z Rozładowani.pl