Natywny adbloker w Chrome? Google sędzią we własnej sprawie? Zapowiada się interesująco

Natywny adbloker w Chrome? Google sędzią we własnej sprawie? Zapowiada się interesująco

Opublikowano 26.04.2017 10:10 - 2


Ciekawe wieści płyną nieoficjalnym kanałem z obozu Google Chrome. Wygląda na to, że po operze, to właśnie Chrome będzie kolejną przeglądarką uzbrojoną w natywnego adblokera. Jest jednak w tej historii pewien smaczek, bo to Google będzie sędzią we własnej sprawie, w końcu Adwords to potężna gałąź ich działalności. Jak z tego wybrną?

Chrome jako najpopularniejsza przeglądarka, ma sporą odpowiedzialność na swoich barkach. W końcu, to zespół odpowiedzialny za Chrome jest także odpowiedzialny za wytaczanie trendów związanych z rozwojem tych bardzo popularnych narzędzi. Adbloker, jak pokazuje Opera, to pomysł, na który czekają użytkownicy, bo jak się okazuje w końcówce roku było ich okoo 600 milionów! Z czego ponad połowa, 62% to przeglądarki mobilne.

Ten ruch ze strony Google to jednak nie do końca troska o użytkownika. To raczej sytuacja podbramkowa, w którym gigant musi podjąć jakieś konkretne działania. Wszystko za sprawą dostawców zewnętrznych rozwiązań, którzy to wyczuli możliwość dodatkowych zysków, stawiając się na straży tego, które reklamy powinien widzieć użytkownik, a które nie. Problemem Google jest jednak to, że musi działać bardzo delikatnie. Blokowanie wszystkiego dla wszystkich nie wchodzi w grę, w końcu to także oni są reprezentantem branży reklamowej i w tych okolicznościach stają się sędzią we własnej sprawie. Co teraz? Trzeba znaleźć wspólnego wroga, najpewniej będą to reklamy te najgorszego sortu: atakujące pop-upy, czy reklamy do podejrzanych serwisów.

Ponoć decyzje w tej sprawie zapadną w przeciągu najbliższych tygodni, zapowiada się szczególnie interesująco. Optymista powie, że każda forma blokowania reklam, jest na wagę złota, pesymista radykalnie stwierdzi, po co mi natywne rozwiązanie, które będzie wybiórczo blokować reaklmy, kiedy moja wtyczka wycina wszystko w pień?

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację