NASA właśnie wybrała SpaceX, jako firmę, która ma dostarczyć pełne zaopatrzenie do Gateway, która ma by położona dalej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), na którą do tej pory SpaceX dostarczał zapasy.

W ładunku mają znaleźć się eksperymenty, a także niezbędne zasoby magazynowe, które będą potrzebne przy tworzeniu stacji na Księżycu. Według kontraktu, który został przydzielony firmie SpaceX, Elon Musk i jego ekipa mają zapewnione minimum dwa takie transporty. SpaceX już wie, że do tych misji nie użyje znanego nam statku dragon, tylko jego zmodyfikowanej wersji. Ma to pozwolić na zabranie więcej ładunku. Do tej pory na ISS można było zabrać 5 ton towaru. Co więcej, po zadokowaniu na stacji, kapsuła zostanie tam nawet 12 miesięcy.

Szef SpaceX, Gwynne Shotwell:

„Powrót na Księżyc i wspieranie przyszłej eksploracji kosmosu wymaga niedrogiej dostawy znacznych ilości ładunku. Dzięki naszemu partnerstwu z NASA SpaceX dostarcza badania naukowe i dostawy 'krytyczne' dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od 2012 roku i mamy zaszczyt kontynuować prace poza orbitę ziemską i zanieś ładunek Artemis do Gateway”.

Na razie nie wiadomo, czy obecna sytuacja na świecie nie wpłynie na księżycową misję. Nie tak dawno informowaliśmy, że misja Europejskiej Agencji Kosmicznej na Marsa została przesunięta z powodu pandemii koronawirusa. Na szczęście misja na Księżyc jest na zupełnie innym etapie przygotowań.

źródło: Engadget