NASA udostępniła wszystkie swoje fenomenalne zdjęcia w jednym miejscu!

NASA udostępniła wszystkie swoje fenomenalne zdjęcia w jednym miejscu!

Opublikowano 27.04.2017 9:00 -


To czy jesteśmy sami we wszechświcie, to sprawa dyskusyjna. Każdy jednak wie, że musiałby to być niezły zbieg okoliczności, byśmy byli sami, w tak bardzo nieokiełznanych przestrzeniach. Mam cichą nadzieję, dożyć czasów, kiedy jednoznacznie da się potwierdzić, że odkryto życie w innej galaktyce (nie jestem pewien czy scenariusz z książek Jarosława Grzędowicza byłby odpowiedni). Póki co jednak pozostaje nam obserwowanie poczynań takich organizacji jak choćby NASA. Tym bardziej, że właśnie uruchomili serwis, który zbiera wszystkie ich prace fotograficzne w jednym miejscu.

Co tu dużo mówić. Serwis znajdziecie pod adresem images.nasa.gov. Genialne miejsce dla osób poszukujących pięknych fotografii zjawisk zachodzących w kosmosie, planet, na organizacji pracy NASA kończąc. Ja osobiście nie mogę się napatrzeć, na kultowe zdjęcia miejsc dowodzenia kolejnymi misjami kosmicznymi. Szczególnie tymi z lat 60 czy 70, takich jak np to:

Więcej ich znajdziecie, wpisując do wyszukiwarki frazę Control Room, gorąco polecam. Sama wyszukiwarka do mocno finezyjnych nie należy, ale zdaje się działać bardzo sprawnie, a dodatkowo możecie wybrać typ poszukiwanych multimediów czy rok publikacji. Po przejściu na podstronę pliku znajdziecie jego opis, możliwość pobrania czy link do pełnej rozdzielczości.

Ok, ale...

To jednak na co musicie uważać, to licencja. Okazuje się, że zdjęcia są absolutnie darmowe do wykorzystania niekomercyjnego, co bardzo cieszy. Pozostaje jednak kwestia wykorzystania zdjęć do celów komercyjnych. Wygląda na to, że trzeba w takich okolicznościach poprosić o zgodę samą NASA, tutaj znajdziecie więcej informacji.

Pomysł świetny, materiały genialne. Udało mi się nawet znaleźć genialne zdjęcie północnej części Polski widzianej z kosmosu, które prawdopodobnie wyląduje u mnie w mieszkaniu jako plakat.