Narzędzie do analizy kolorów na stronie, wyniki na pewno Cię zaskoczą

Narzędzie do analizy kolorów na stronie, wyniki na pewno Cię zaskoczą

Opublikowano 28.11.2013 21:40 - 5


Prostota największą cnotą w projektach stron internetowych. Bo i jakoś tak milej dla oka, czytelnie i z pewnością na wydajność działania serwisu się to przełoży. Ważnym czynnikiem serwisów internetowych jest przede wszystkim spójna kolorystyka. Ja osobiście mam tym wielki problem, bo kolory widzę inaczej niż wszyscy (ponoć jestem daltonistą), ale to nie koniec problemów moim przypadku. Otóż prócz problemu z odcieniami kolorów i notorycznym zgadywaniem u okulisty kolorowych cyferek (tablica Snellena, tutaj przykład i nie mam pojęcia co to za cyfra, jakieś propozycje? ;-) ), to jest jeszcze jeden aspekt. Na tyle często zmieniam i kombinuje w szablonach swoich serwisów (blog doskonałym przykładem), że kolorystyka w końcu zwyczajnie się rozjeżdża, brakuje konsekwencji.

Zawsze kiedy staram się sprawę załatwić to i tak gdzieś znajdą się niedoróbki, czy nie poprawione elementy. Wygląda na to, że koniec problemów, gdyż znalazłem bardzo ciekawe narzędzie i mało tajemniczej nazwie: Web Colour Data.  Cóż to cudo potrafi? Otóż po podaniu adresu strony internetowej WCD analizuje wszelkie kolory wykorzystane w serwisie. Następnie przygotowuje piękne zestawienie wszystkich użytych kolorów i stopień ich wykorzystania:

wcd1

Niech Was nie zwiedzie prostota powyższego zestawienia. Prócz użytych kolorów może się okazać, że posiadacie kolor którego nie powinno na stronie być. Powyższe zestawienie z pewnością taki kolor wychwyci, dla mnie bomba. To jednak nie wszystko. Prócz tego możemy także sprawdzić temperaturę kolorów. Jedyne co zauważyłem to narzędzie jest tak bardzo skuteczne, że pobiera kolory nawet ze zdjęć umieszczonych w serwisie, co nieco może zepsuć wyniki końcowe. Podejrzewam, że twórca zaprojektował swoje narzędzie, by analizował kolory na podstawie zrzutu ekranego, co nie do końca jest dobrym pomysłem ;-) Niemniej pomimo tego, narzędzie wydaje się być bardzo przydatne, zdecydowanie polecam.

Wieści z Rozładowani.pl