Od 5 grudnia nie będzie konieczne posiadanie przy sobie prawa jazdy. Podobnie, jak dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny pojazdu, prawo jazdy dostępne będzie w telefonie dzięki aplikacji mObywatel.

Zapewne sami zauważacie, jak wprowadzenie na rynek mobilny smartfonów zmieniło nasze codzienne funkcjonowanie. Wraz z ich ewolucją uzyskaliśmy narzędzia naszej codziennej komunikacji na różne sposoby, pracy, rozrywki, a nawet edukacji. To poprzez smartfona odbywamy wideorozmowy, korzystamy z komunikatorów, maili, obsługujemy większość kwestii związanych z naszymi kontami bankowymi, czy też dokonujemy płatności w sklepach dzięki Apple Pay i Google Pay. Dzięki cyfryzacji i postępowi technologicznemu możemy też coraz częściej zostawiać portfele w domach, bo za zakupy zapłacimy wspomnianymi już metodami płatności, a gdy trzeba, to wylegitymujemy się dowodem osobistym. Kierowcy doceniają też możliwość sięgnięcia do dowodu rejestracyjnego pojazdu w ramach aplikacji mobilnej. Niebawem kolejny z dokumentów będziemy mogli pozostawić z całym portfelem w domu.

R E K L A M A

mObywatel dla iOS z logowaniem biometrycznym

Wymagane przepisy uchwalone

Od dłuższego czasu trwały prace nad tym, abyśmy nie musieli zabierać ze sobą dokumentu prawa jazdy, kiedy wyruszamy w drogę samochodem i pełnimy rolę kierowcy. Na szczęście umożliwia nam to ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Jednak nie do końca. Zgodnie z przytoczonym dokumentem, potrzebny był jeszcze stosowny komunikat Ministerstwa Cyfryzacji. Resort powiadomił, że taki komunikat został podpisany przez Ministra Marka Zagórskiego 4 września. Dzięki temu, po upływie 3 miesięcy do daty podpisania, czyli dokładnie od 5 grudnia 2020 r. będziemy mogli kierować pojazdami bez konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy.

Nowości i plany na rozwój mTożsamość wyglądają nad wyraz obiecująco. Pierwsze zmiany już wkrótce.

Prawo jazdy w telefonie dzięki mObywatel

Brak fizycznego dokumentu przy sobie, nie pozbawia nas możliwości posiadania go w wersji cyfrowej. Podobnie, jak dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdy, prawo jazdy będziemy mogli mieć w aplikacji mObywatel. Aktualnie trwają prace nad wprowadzeniem do aplikacji mPrawa jazdy i są przeprowadzane stosowne testy. Obok możliwości przechowywania prawa jazdy w telefonie, mObywatel pozwoli na skontrolowanie liczby posiadanych przez nas punktów karnych. W efekcie w ramach jednej aplikacji możemy posiadać w telefonie dokumenty, za których brak niegdyś otrzymalibyśmy mandat (przypominam, że fizyczne prawo jazdy nadal trzeba mieć przy sobie). Aplikacja mObywatel dostępna jest bezpłatnie na systemy iOS oraz Android.

Zawartość portfela w smartfonie

Uwielbiam takie przedsięwzięcia. Dzięki możliwości posiadania prawa jazdy w telefonie będę mógł zostawiać cały portfel z domu, kiedy z niego wychodzę, bez obaw, że o czymś zapomniałem, albo jakiś dokument będzie mi potrzebny. Już od jakiegoś czasu korzystam z aplikacji mObywatel, gdzie przechowuję swój dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny samochodu. Za zakupy w sklepach stacjonarnych płacę z wykorzystaniem Apple Pay. Także w moim przypadku komplet potrzebnych mi rzeczy, które dotychczas tkwiły w portfelu, mam i będę mieć w wersji cyfrowej w moim smartfonie. Bardzo wygodne rozwiązanie.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji