Łazik ten jest najbardziej nowoczesnym i zaawansowanym sprzętem, jaki zostanie wysłany na Czerwoną Planetę. Pierwszy raz w historii misja wyposażona jest w pewnego rodzaju drona, który będzie spoglądał na powierzchnię Marsa z góry.

NASA będzie na żywo transmitować start rakiety na swoim kanale na YouTube. Możecie ją oglądać na powyższym filmiku. Lot będzie trwał kilka miesięcy, a łazik powinien wylądować na początku 2021 roku. Łazik “Perseverance” ma za zadanie szukać śladów życia.

Rakieta, która zabierze łazika to Atlas V. Ma ona doświadczenie, bo tego typu rakieta zabierała już m.in. słynnego łazika Curiosity osiem lat temu.

Nie tylko NASA na Marsie

Dzisiejszy start rakiety na Marsa to nie jedyna misja, jaka w ostatnich dniach ruszyła na Czerwoną Planetę. Oczywiście jest to najbardziej zaawansowany projekt, ale kilka dni temu  z południowych krańców Japonii wystartowała misja “Hope”, za którą odpowiadają Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jej celem jest badanie pogody na Czerwonej Planecie.

Ruszyła także misja Chińczyków, która nosi nazwę Tianwen-1, a na pokładzie znajduje się marsjański łazik i rzecz jasna lądownik. Wszystko na grzbiecie chińskiej rakiety Chang Zheng 5. Start odbył się z Wenchang 23 lipca w godzinach porannych.


Posłuchaj nas!