Najważniejsza misja kosmiczna od czasu lądowania na Księżycu startuje już dzisiaj - zobacz transmisję

Opublikowano 30.07.2020 11:59 Aktualizacja: 13.08.2020 7:23 -


Mianem najważniejszej, ale i jednej z trudniejszych misji od czasu lądowania na Księżycu w 1969 roku określana jest misja na Marsa, która startuje już dzisiaj. O godzinie 13 czasu polskiego wystartuje rakieta NASA z łazikiem marsjańskim na pokładzie.

Łazik ten jest najbardziej nowoczesnym i zaawansowanym sprzętem, jaki zostanie wysłany na Czerwoną Planetę. Pierwszy raz w historii misja wyposażona jest w pewnego rodzaju drona, który będzie spoglądał na powierzchnię Marsa z góry.

NASA będzie na żywo transmitować start rakiety na swoim kanale na YouTube. Możecie ją oglądać na powyższym filmiku. Lot będzie trwał kilka miesięcy, a łazik powinien wylądować na początku 2021 roku. Łazik “Perseverance” ma za zadanie szukać śladów życia.

Rakieta, która zabierze łazika to Atlas V. Ma ona doświadczenie, bo tego typu rakieta zabierała już m.in. słynnego łazika Curiosity osiem lat temu.

Nie tylko NASA na Marsie

Dzisiejszy start rakiety na Marsa to nie jedyna misja, jaka w ostatnich dniach ruszyła na Czerwoną Planetę. Oczywiście jest to najbardziej zaawansowany projekt, ale kilka dni temu  z południowych krańców Japonii wystartowała misja “Hope”, za którą odpowiadają Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jej celem jest badanie pogody na Czerwonej Planecie.

Ruszyła także misja Chińczyków, która nosi nazwę Tianwen-1, a na pokładzie znajduje się marsjański łazik i rzecz jasna lądownik. Wszystko na grzbiecie chińskiej rakiety Chang Zheng 5. Start odbył się z Wenchang 23 lipca w godzinach porannych.

Wieści z Rozładowani.pl