Najszybsze i najwolniejsze strony WWW w polskim internecie - RAPORT

Najszybsze i najwolniejsze strony WWW w polskim internecie – RAPORT

Opublikowano 3.07.2013 10:52 - 1


Pamiętam czasy, kiedy do internetu służył klasyczny modem z Telekomunikacji, który wydawał z siebie przeraźliwe dźwięki. Cóż to była za frajda przesiadywać na IRCu, który wówczas cieszył się ogromną popularnością. Pierwsze strony internetowe w postaci homepage, łezka w oku się kręci. Rzeczywistość od tego czasu trochę przyspieszyła, teraz internet jest czymś zupełnie ogólnodostępnym i nie wyobrażam sobie by było inaczej. Cena szerokopasmowego internetu staje się dostępne dla szarego Kowalskiego, gdyby ktoś 10 lat temu powiedział mi, że tylko dla siebie będę miał łącze 30Mbps (downloadu), to bym nie uwierzył.

Technologia tworzenia stron WWW także mocno wyewoluowała. Możliwości stron WWW czy aplikacji webowych również, ale także zwiększyły się ich wymagania. W związku z czym przeglądarki internetowe stały się bardziej zasobożerne a pojęcie komputera do internetu, jako urządzenia z najtańszych komponentów – odeszło w niepamięć.

Nieważne jak szybkie łącze mamy, optymalizacja stron WWW i aplikacji webowych nie pozostaje bez znaczenia. Pisałem swego czasu jak zoptymalizować WordPressa, który po moich zabiegach wczytywał się o 4sekundy szybciej (z 7s zszedem do 3s). A jak wypadają w tym wypadku najpopularniejsze polskie serwisy?

Sprawdza to od kilku lat systematycznie firma Hostersi. Wyniki tegorocznej edycji badania szybkości ładowania najpopularniejszych serwisów w Polsce nie zaskakują. Na podium, kolejny rok z rzędu, najwyższe pozycje zajmują Wikipedia.org, Facebook.com i Allegro.pl.

badanie2013

 

Pozycję lidera umocnił portal Wikipedia.org, który z czasem 1,3 sekundy prześcignął Facebook.com i i Allegro.pl. Oba serwisy potrzebują bowiem minimum 3 sekund na załadowanie Porównując jednak otrzymane wyniki z ubiegłorocznymi można zaobserwować spadek we wszystkich trzech przypadkach. Dla przypomnienia, z badań wykonanych w 2012 r. wynikało, że portal Wikipedia.org i Facebook.com ładowały się w 1 sekundę, natomiast Allegro.pl potrzebowało na to 2,1 sekundy.

Najwolniejszy okazał się portal Wrzuta.pl, który potrzebuje aż 8 sekund, by poprawnie wyświetlić się na ekranie użytkownika. Przedostatnią pozycję natomiast zajął serwis Gadu-Gadu.pl, który ładował się 7,2 sekundy. Dla obu tych portali jest to znaczący spadek w stosunku do roku ubiegłego.

Generalnie porównując otrzymane wyniki można stwierdzić, że wybrane strony ładują się wolniej. Zdanych wynika bowiem, że aż 13 serwisów pogorszyło swój ubiegłoroczny wynik.

Jedynym portalem, który poprawił swój wynik jest Interia.pl. Serwis ten w roku 2012 ładował się w przeciągu 6,6 sekundy, natomiast w tej edycji czas ten skrócił się do 6,1 sekundy. Z badań wynika także, że jeden portal zachował swoją pozycję z ubiegłego roku ładując się w 7 sekund. Serwisem tym jest Gazeta.pl.

Największy spadek w stosunku do roku ubiegłego zanotować można w przypadku portalu Youtube.com. W roku 2012 serwis otarł się o podium ze swoim 2,9 sekundowym czasem ładowania. W tegorocznej edycji wynik ten wypadł znacznie gorzej. Potrzebując 6 sekund na załadowanie Youtube.com spadł w rankingu na 10 miejsce. 6 sekund to ponad 100% więcej w stosunku do roku ubiegłego.

Pomiar szybkości ładowania stron realizowany był przez okres tygodnia (od 13.06 do 19.06) w cyklach godzinowych – o godzinie 7:00, 9:00, 11:00, 13:00, 16:00, 18:00, 20:00, 22:00, z dwóch lokalizacji (Warszawa i Rybnik). Testerzy badali szybkość ładowania stron, za pomocą programu Firebug.

Pełny raport znajdziecie na stronie Hostersów.

Wieści z Rozładowani.pl