Najstarszy torrent na świecie właśnie kończy...15 lat!
Najstarszy torrent na świecie właśnie kończy...15 lat!

Opublikowano 6 miesięcy temu -


Jak informuje TorrentFreak, najstarszy aktywny plik torrentowy na świecie właśnie skończył 15 lat. Jubilatowi życzymy kolejnych setek tysięcy pobrań!

Czy chcemy tego, czy nie, historia Internetu to nie tylko tak podniosłe wydarzenia, jak powstanie Google i pierwszy wysłany e-mail. To także cała seria zdecydowanie mniej popularnych epizodów, które raz na zawsze zmieniły sposób korzystania z sieci. Zalicza się do nich, chociażby rozpowszechnienie torrentów.

Choć sieć peer-to-peer kojarzona jest dziś głównie z piractwem, jej powstaniu przyświecał jak najbardziej szczytny cel. Chodziło o dostarczenie rozwiązania umożliwiającego kopiowanie jednego pliku przez wielu użytkowników bez wielokrotnego obciążania serwera i jego łącza sieciowego. Zamierzenie doszło do skutku, a popularność protokołu znacznie przerosła oczekiwania twórców. Pliki torrent od niemal dwóch dekad są jednym z najpopularniejszych sposobów udostępniania plików w sieci. 

Plik w protokole P2P jest udostępniany tak długo, jak długo zainteresowany jest nim ostatni z użytkowników posiadający plik w całości. Większość torrentów umiera więc śmiercią naturalną, gdy użytkownicy tracą zainteresowanie nimi i przestają udostępniać je pozostałym klientom sieci. Jeden z dostępnych w sieci plików torrent osiągnął jednak internetową nieśmiertelność, będąc udostępnianym przez ponad 5470 dni. Owym rekordzistą jest film The Fanimatrix (The Matrix Ascii). 

The fanimatrix — niezwykły film, którego macie prawo nie znać

Jest rok 2003 i do kin właśnie wchodzi m.in. kultowy The Room oraz ostatnia część trylogii Martrix: Matrix Rewolucje. Grupa przyjaciół z Nowej Zelandii postawia wyprodukować fanowską parodię pierwszego filmu z serii o Neo. Zdjęcia trwają 9 dni, a budżet wynosi zawrotne 800 nowozelandzkich dolarów. Niestety, mimo zmniejszenia rozmiaru pliku filmu do 150 MB pozostała kwota wciąż nie pozwala na opłatę hostingu.

Sebastian Kai Frost, jeden z twórców i osoba odpowiedzialna za stronę techniczną projektu, znajduje jednak w sieci informacje o BitTorrent i tworzy plik do uruchomienia trackera na swoim Linux-ie. Plik torrent został przesłany 28 września i został pobrany aż 70 000 razy w ciągu zaledwie jednego tygodnia. Dzięki BitTorrent twórcy oszczędzili ponad 550 000 $ na samych opłatach hostingowych. Co jednak najbardziej zaskakujące w tej historii, plik do dziś jest pobierany i udostępniany dalej przez kolejnych użytkowników.