Najlepsze reklamy 51. finału Super Bowl!

Najlepsze reklamy 51. finału Super Bowl!

Opublikowano 6.02.2017 10:21 -


Zarwałem noc. I nie, nie z powodu trwającej właśnie sesji egzaminacyjnej – w końcu dane jest mi jeszcze przez kilka miesięcy wpisywać w rubrykę wykształcenie “niepełne wyższe – student” (a przynajmniej mam taką nadzieję, że jeszcze tylko przez kilka miesięcy). Zarwałem noc z powodu 51. finału Super Bowl. I nie oglądałem go dlatego, że jestem totalnym zapaleńcem na punkcie futbolu amerykańskiego – nie wiem nawet, jakie dokładnie obowiązują w nim zasady gry. No cóż, może w przyszłości nadrobię. Oglądałem go z innego powodu – Super Bowl to bowiem festiwal amerykańskiej reklamy telewizyjnej. A jako, że w zainteresowaniach mógłbym zawsze podawać “oglądanie reklam”, nie mogłem tego wydarzenia przepuścić.

Trochę liczb

Spokojnie, nie będę przytaczał Wam tabeli wyników zawodowej ligi National Football League, której Super Bowl jest meczem finałowym. Myślę, że bardziej zainteresuje Was fakt, że za 30-sekundowy spot pomiędzy przerwami meczu należy zapłacić bagatela 5 milionów dolarów. W tym roku mogliśmy obejrzeć 67 spotów, w których marki starały się nas wzruszyć lub rozbawić. Cel był jeden – stworzyć przekaz, który zapadnie w pamięci (a często i w sercu) setek milionów ludzi na całym świecie, którzy zdecydowali się obejrzeć niedzielny finał rozgrywek.

Poniższy ranking najlepszych reklam 51. finału Super Bowl jest rankingiem zupełnie subiektywnym. Chciałem pokazać Wam te reklamy, które to na mnie zrobiły najlepsze wrażenia.

1. Budweiser – Born the Hard Way

Reklamy tej marki piwa zawsze wywołują silne emocje, często związane ze wzruszeniem, zmuszają do zastanowienia się nad otaczającą nas rzeczywistością. Przyznam szczerze – to właśnie na ich propozycję czekałem najbardziej. W tym roku spot Budweisera wywował kontrowersję – niektórzy twierdzą, że odnosi się on do nowej polityki imigracyjnej Donalda Trumpa. Sam koncern przyznaje, że upolitycznienie reklamy nie było ich celem. Niezależnie od motywów, udało im się stworzyć kreację, o której mówią ludzie. Przedstawia ona historię założyciela koncernu i przekonuje, że nic nie jest w stanie zatrzyma naszych marzeń.

2. Audi – #DriveProgress

Podobnie jak Budweiser, Audi w tym roku także niesie dla nas pewną wiadomość. Bohaterem spotu jest młoda dziewczynka, biorąca udział w wyścigach dość amatorskich pojazdów. Jej ojciec głośno zastanawia się, jak będzie wyglądała jej przyszłość – czy będzie szanowana? A może powinien powiedzieć jej, że świat nie zawsze jest fair w stosunku do kobiet? Także na polu zawodowym – gdzie kobiety za taką samą pracę, którą wykonują mężczyźni dostają mniejsze wynagrodzenie. Audi poprzez swój spot zapewnia, że ich firma wynagradza jednakowo za jednakową pracę – niezależnie od płci.

3. Airbnb – We Accept

Airnbnb był pewnym zaskoczeniem w trakcie bloku reklamowego Super Bowl. Tak stworzył swoją reklamę, że do końca nikt nie wiedział, czyj jest to spot. Pojawiały się w nim zdjęcia ludzi – o różnym kolorze skóry, różnym kolorze włosów, w różnym wieku. A do nich podpisy mówiące o akceptacji i miłości, niezależnie od naszego pochodzenia. Słowem: kolejny politycznie naładowany przekaz. Ale w jakim wydaniu! Airbnb bowiem nie był obecny w spocie aż do samego końca, kiedy to pojawiło się jego niewielkie logo. Brawo.

https://www.youtube.com/watch?v=5qUTYHnLz2g

4. Mr. Clean – “Cleaner of Your Dreams”

Do tej pory było poważnie, trochę politycznie. Teraz czas na coś luźniejszego, wręcz nieco tandetnego. Ale debiut Mr. Clean na Super Bowl zaliczam do udanych – udało im się połączyć humor z dozą erotyzmu. #mnieśmieszy, stąd w zestawieniu.

5. Wix

Sensacyjny mini-film w bloku reklamowym? Dlaczego nie! Na takie rozwiązanie zdecydował się Wix, kreator stron internetowych. Sceny walki, akrobacje, doza humoru, a tego gwiazdorska obsada – Gal Gadot i Jason Statham. Musicie to zobaczyć:

A tu część druga:

I tak właśnie wygląda mój subiekty ranking 5 najlepszych reklam w trakcie tegorocznego finału Super Bowl, czy festiwalu reklam, jak kto woli. A Wasz? Oglądaliście Super Bowl? Polecacie któreś kreacje?

Wieści z Rozładowani.pl