Najlepsze filmy 2020 roku - co obejrzeć?

Opublikowano 23.11.2020 21:33 -


Co prawda do końca roku 2020 jeszcze nieco ponad miesiąc, ale podsumowań jest tyle w kolejce, że trzeba zacząć je przygotowywać. Zacznę od filmów, bo przez sytuację pandemiczną wiele z planowanych premier jest przesuniętych, a te najważniejsze już za nami. Najlepsze filmy 2020 według mnie, zebrałem w jedno miejsce.

Myślę, że każdy znajdzie na tej liście coś odpowiedniego dla siebie. Mimo braku wielu premier kinowych, w 2020 powstało dużo produkcji, które zasługują na miano tego naj. Kolejność przypadkowa.

The Vast of Night (dostępny w Amazon Prime)

Nowy Meksyk, koniec lat 50. XX wieku. Pewnej nocy młoda telefonistka Fay (Sierra McCormick) i charyzmatyczny DJ radiowy Everett (Jake Horowitz) odbierają niezwykłe częstotliwości, które mogą na zawsze zmienić ich miasto i przyszłość.

Portret kobiety w ogniu (dostępny w Canal+)

Wiek XVIII. Marianne przybywa do Bretanii, aby namalować portret Héloïse. Obraz ma zostać wysłany mężczyźnie, który ma plany matrymonialne wobec dziewczyny. Między artystką i modelką rodzi się uczucie.

Może pora z tym skończyć (dostępny w Netflix)

Młoda kobieta jedzie ze swoim chłopakiem do jego rodziców mieszkających na położonej na odludziu farmie. Wkrótce podróż przybiera nieoczekiwany obrót.

Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga (dostępny w Netflix)

Dwójka śpiewaków z małego miasteczka realizuje marzenie o udziale w wielkim konkursie — ale stawka jest tam bardzo wysoka, rywale wredni, a scena zdradliwa.

Dick Johnson nie żyje (dostępny w Netflix)

Gdy ojciec reżyserki Kirsten Johnson zbliża się do końca swoich dni, kobieta znajduje oryginalne i komiczne sposoby, aby oswoić się z nieuniknionym.

Diabeł wcielony (dostępny w Netflix)

Powojenna rzeczywistość jest pełna korupcji i brutalności. Przesiąknięci złem ludzie otaczają młodego mężczyznę, który z poświęceniem chroni swoich bliskich.

37 sekund (dostępny w Netflix)

Ograniczona przez zobowiązania wobec rodziny i społeczeństwa młoda twórczyni mangi rozpoczyna niekonwencjonalną podróż ku seksualnej wolności i osobistemu wyzwoleniu.

Emma (dostępny w Rakuten, C+)

Uwielbiana przez publiczność na całym świecie komedia Jane Austen o poszukiwaniu równości i śmiałym kroczeniu do szczęśliwego zakończenia. Oto nowa filmowa adaptacja filmu „Emma”. Piękna, mądra i bogata Emma Woodhouse (w jej postać wciela się Anya Taylor-Joy z dramatu Thoroughbreds) jest królową swego sennego miasteczka, nie ma konkurencji, ponieważ nikt jej nie dorównuje. W tej błyskotliwej satyrze na podziały klasowe Emma musi zmierzyć się z bólem dorastania oraz miłosnymi pomyłkami, zanim odnajdzie miłość, której zawsze pragnęła.

Pięciu braci (dostępny w Netflix)

Czterej czarnoskórzy weterani wracają do Wietnamu dziesiątki lat po wojnie w poszukiwaniu szczątków swojego dowódcy... i ukrytego złota. Reżyseruje Spike Lee.

Asystentka (dostępny w HBO GO)

Jane (Julia Garner) jest świeżo upieczoną absolwentką college'u i zarazem początkującą producentką filmową, która niedawno dostała wymarzoną pracę asystentki wpływowego człowieka ze świata show biznesu. Jej codzienne zadania są podobne do pracy każdej innej asystentki – robi kawę, zmienia papier w kserokopiarce, zamawia lunch, organizuje podróże, odbiera wiadomości telefoniczne czy zatrudnia nowych pracowników. Jednak w miarę jak Jane podąża za swoją codzienną rutyną, staje się coraz bardziej świadoma nadużyć, które wpływają na każdy aspekt jej zawodowego życia. W końcu dziewczyna postanawia się sprzeciwić i odkryć prawdę na temat systemu, do którego weszła.Mocny dramat ukazujący ogrom nadużyć i systemową dyskryminację w świecie show biznesu. Reżyserii tej ważnej i zmuszającej do myślenia produkcji podjęła się Kitty Green (Casting na JonBenét), a w rolę tytułowej asystentki wcieliła się wyróżniona nagrodą Emmy za rolę w serialu Ozark Julia Garner. Obok niej pojawiają się zdobywca BAFTY Matthew MacFadyen (serial HBO Sukcesja), Kristine Froseth (serial Szukając Alaski), Makenzie Leigh (serial Żona idealna) oraz Noah Robbins (Sama przeciw wszystkim).

Santana (dostępny w Netflix)

Dwaj bracia – policjant z wydziału antynarkotykowego i generał – w końcu odkrywają tożsamość przestępcy, który kilkadziesiąt lat wcześniej zamordował ich rodziców.

Zła edukacja (dostępny w HBO GO)

Film opowiada o kulisach i reperkusjach finansowego skandalu, do którego doszło w 2004 roku w mieście Roslyn w stanie Nowy Jork. Doniesienia o wielomilionowym przekręcie trafiły na czołówki gazet w całym kraju. W tej czarnej komedii twórcy obnażają słabości amerykańskiego systemu oświaty publicznej i analizują mechanizmy, które sprzyjają korupcji i chciwości oraz sprawiają, że instytucje rządowe nie są rozliczane ze swoich błędów. W rolach głównych występują nominowany do Nagrody Akademii Filmowej i Złotego Globu, zdobywca nagrody Tony Hugh Jackman (Król rozrywki, Nędznicy) oraz nagrodzona Emmy, Oscarem, Złotym Globem i nagrodą Amerykańskiej Gildii Aktorów Allison Janney (Jestem najlepsza. Ja, Tonya, Mamuśka). Reżyserem filmu jest Cory Finley (Panny z dobrych domów), a autorem scenariusza Mike Makowsky (I Think We’re Alone Now).

Ptaki Nocy (I Fantastyczna Emancypacja Pewnej Harley Quinn) (dostępny w Rakuten)

Gdy Roman Sionis, jeden z najgroźniejszych bandziorów w Gotham, bierze na cel młodą Cass, Harley, Łowczyni, Czarny Kanarek i Renee Montoya łączą siły, by razem powstrzymać Romana.

opisy: Amazon, Canal+, Netflix, Rakuten, HBO GO

Wieści z Rozładowani.pl