Nagrywanie ekranu Android

Dużą popularnością cieszą się urządzenia, którymi zarządza system operacyjny Android. Kiedy zdecydujemy się na to, że chcemy nagrać obraz, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić czy nie mamy wbudowanej opcji nagrywania ekranu. W jaki sposób to sprawdzić? Wyciągnijmy centrum sterowania z góry. Być może znajduje się tam ikonka kamery z kółkiem w środku lub inna, która podpisana jest „Nagrywanie ekranu”. Specjaliści zalecają takie rozwiązanie ze względu na niskie obciążania naszego telefonu. Niestety w tym przypadku nie mamy do czynienia z dużą ilością opcji nagrywania. Obsługa nagrywania ekranu jest bardzo łatwa, bowiem aby rozpocząć nagrywanie wystarczy kliknąć we wcześniej wspomnianą ikonę. Jeśli chcemy zakończyć tą czynność, wówczas dotykamy ekranu w tym samym miejscu drugi raz.

Nagrywanie obrazu na Androidzie

Oczywiście nie każdy smartfon z Androidem musi mieć wbudowaną aplikacje. Czy to oznacza, że inni nie mają szans na nagrywanie ekranu? Oczywiście, że nie! Na szczęście istnieje wiele aplikacji, które można pobrać i zainstalować na urządzenie zupełnie za darmo. Sprawdzą się równie dobrze i spełnią swoje podstawowe funkcje. Z pewnością godną uwagi jest aplikacja „AZ screen Recorder”. Jest to oprogramowanie, które cieszy się ostatnimi czasy szczególną popularnością. Co ciekawe, w tym przypadku mamy do czynienia z wieloma zaawansowanymi ustawieniami, dzięki którym jesteśmy w stanie dostosować nagrywanie pod własne potrzeby. Aby rozpocząć nagrywanie, należy kliknąć w ikonę kamery i poczekać kilka sekund. Jeśli zdecydujemy się na zakończenie filmu, klikamy „Stop” w powiadomieniach.

nagrywanie ekranu – iPhone?

Interfejs IOS wygląda już zupełnie inaczej, pomimo wszystko nagrywanie obrazu jest również stosunkowo łatwą czynnością. W pierwszej kolejności otwieramy ustawienia smartfona, a później wybieramy „Centrum sterowania”. Powinno pojawić się nowe okienko, w którym znajduje się opcja „Dostosuj narzędzia”. Należy kliknąć „+” obok nagrywania ekranu, dzięki czemu opcja ta będzie łatwo dostępna. Jeśli zdecydujemy się w przyszłości na rejestrowanie obrazu, wystarczy że wyciągniemy z dołu centrum sterowania. Teraz powinna być widoczna ikona nagrywania filmu. Chcesz uruchomić cały proces? Kliknij na odpowiednie okienko i poczekaj kilka sekund. Jeśli chcesz to zakończyć, ponownie kliknij na kółeczko, co spowoduje zapisanie nagrania.

Istnieją jednak sytuacje, w których zainteresowani jesteśmy większą ilością opcji, a nawet chcielibyśmy streamować, wówczas warto zastanowić się nad programem „DU Recorder- Screen Recorder”. Oprogramowanie jest ogólnodostępne i cieszy się ogromną popularnością. Kiedy już uda nam się pobrać i zainstalować aplikacje, możemy rozpocząć nagrywanie obrazu. W jaki sposób tego dokonać? Klikamy ikonkę „DU Recorder- Screen Recorder, a następnie „Start recording” co rozpocznie proces nagrywania ekranu. Jeśli chcemy zakończyć, wówczas klikamy w pomarańczową górną część ekranu, następnie „Stop”.

Nagrywanie ekranu komputera

Najbardziej problematyczne wydaje się być nagrywanie ekranu komputerowego. W tym przypadku również istnieje wiele programów, które umożliwiają wykonywanie takich czynności. Niestety zdecydowana większość oprogramowania jest płatna. Co prawda istnieją darmowe wersje, jednak są bardzo ograniczone pod względem funkcjonalności, a dodatkowo posiadają znak wodny. Co to oznacza w praktyce? Nagranie w którejś części obrazu będzie posiadało logo danej aplikacji, co często jest dość irytujące. Jeśli zależy Ci jednak na dobrym i darmowym programie, wówczas zastanów się nad „OBS”. Jest to dość zaawansowane narzędzie, które jest stosunkowo skomplikowane, dlatego też zalecane jest bardziej doświadczonym użytkownikom.

Co ciekawe, najnowszy system operacyjny Windows 10 również umożliwia nagrywanie tego, co widzimy na ekranie. Jest to funkcja, którą docenia wielu użytkowników, pomimo wszystko jest dość mocno ograniczona. Przede wszystkim możliwe jest nagrywanie tylko okna z aplikacjami, dlatego tez nie jesteśmy w stanie przechwycić przykładowo pulpitu. Dodatkowo jakość nagrania pozostawia wiele do życzenia, maksymalna rozdzielczość wynosi 1080p. Warto również wspomnieć o tym, nagrywanie jest możliwe tylko w przypadku nowsze go sprzętu.

Aby uruchomić nagrywanie obrazu naciskamy kombinacje [Windows] + [G]. Jeśli pojawi się okno z zapytaniem, wówczas wciskamy „tak”. Teraz powinien pojawić się pasek. Wciskamy na nim czerwone kółeczko, które rozpocznie nagrywanie.

Mam nadzieję, że ten prosty artykuł pomógł Wam z nagraniem Waszego ekranu, niezależnie od urządzenia.


Posłuchaj nas!