Na 5G w iPhone musimy jeszcze poczekać
Na 5G w iPhone musimy jeszcze poczekać

Opublikowano 7 miesięcy temu -


Choć smartfony 5G mają pojawić się na rynku za kilka miesięcy, już wiemy, że nie znajdzie się wśród nich flagowy produkt Apple. Według najnowszych informacji technologia ta pojawi się w iPhonach dopiero w 2020 r.

Perwsze modele smartfonów wyposażone w 5G powinny pojawić się na runku już w 2019 roku. Łączność nowej generacji zostanie wprowadzona m.in w Z3 Motoroli, a także w nowych modelach flagowców LG i OnePlus. Apple postanowiło nie śpieszyć się z dołączeniem do tego zacnego grona. Użytkownicy iPhonów na nowe rozwiązanie będą musieli poczekać nieco dłużej, bo co najmniej do 2020 roku.

Jakkolwiek może być to nieco rozczarowujące dla fanów marki, doniesienia te nie powinni nikogo specjalnie dziwić. Choć tak znaczne odstawanie od konkurencji może wydawać się nieco niecodzienne dla Apple, jest względnie zgodne z ogólną strategią firmy. Nie jest to pierwszy raz, gdy ta czeka z wprowadzeniem kolejnej zmiany technologicznej w swoich urządzeniach, aż do momentu, gdy sama technologia nieco dojrzeje. Brak 3G w pierwszym iPhonie czy też wstrzymywanie się z LTE aż do premiery iPhone 5 są tego najlepszym przykładem.

Nowy IOS 12.1 może nie wszystkim przypaść do gustu

5G (jeszcze) nie dla Apple

W tym przypadku jednak powód opóźnienia może być dużo bardziej prozaiczny. Wszystko wskazuje na to, że wynika on nie tyle ze strategii, ile z pewnych niedociągnięć technologicznych. Gdy w zeszłym roku FCC udzieliło Apple pozwolenia na eksperymenty z 5G, firma postawiła na modem chip Intela 8060 5G. Z biegiem czasu model ten okazał się jednak nieco problematyczny. Mówiło się tu m.in. o podwyższonej temperaturze w urządzeniach wyposażonych w procesor i ich zwiększonym zużyciu baterii. Obecnie trwają prace nad przeniesieniem na udoskonalony 8161 5G, a dodatkowo Apple prowadzi rozmowy z MediaTekiem w sprawie przygotowania „planu B”.

Wątpliwe, aby brak 5G wpłynął w znacznym stopniu na sprzedaż samych iPhonów. Musimy pamiętać, że sama technologia znajduje się wciąż na wczesnym etapie rozwoju. Trudno oczekiwać, że infrastruktura zmieni się w ciągu kolejnych kilku miesięcy na tyle, aby móc obsługiwać ją w znacznym zakresie. Może się więc okazać, że 5G w Apple pojawi się na rynku w dużo lepszym momencie.