Rynek wciąż pozostaje nienasycony. Retro konsole zalewają rynek, dodatkowo co chwilę widzimy też te o dużej mocy, które pozwalają odpalać nawet najlepsze tytuły AAA. Do wyścigu urządzeń Valve, Asusa i Lenovo właśnie dołącza MSI Claw A1M.

To w gruncie rzeczy fantastyczna wiadomość, która potwierdza nie tylko zainteresowanie ludzi tą platformą sprzętu do gier, lecz również poszerza wybór i zwiększa konkurencyjność, co z pewnością przysłuży się nam — klientom i graczom.

//dzisiaj na dailyweb

MSI Claw A1M dołącza do tego wyścigu jednak na własnych zasadach. Ma mniej charakterny wygląd i całkowicie inną specyfikację, którą oparto o układ Intela.

MSI Claw A1M z pazurem Intela?

Zacznijmy od tego, że w przeciwieństwie do konkurencji MSI Claw A1M stawia na procesor Intel Core Ultra 7 (155H) najnowszej generacji (Meteor Lake), który debiutował zaledwie w połowie grudnia zeszłego roku. Nadal nie jest on dostatecznie przetestowany i, co ważne, wciąż tylko kilka laptopów może się nim pochwalić. Wiemy według wstępnych testów, że wraz z tym procesorem można liczyć na wzrost mocy oraz solidny zastrzyk możliwości graficznych dzięki nowej odsłonie grafiki Intel ARC (Alchemist).

Nowy procesor był również (wydaje się, ze pierwszy raz od bardzo dawna) projektowany z myślą o efektywności energetycznej, co będzie miało duże znaczenie w walce na rynku konsol. Nie znalazłem zbyt wielu dobrych materiałów, które mogą porównać nowy procesor Intel z układami AMD w znanych nam konsolach — łapcie jednak link, który porównuje procesor Intela (w laptopie Acer Swift Go 14) z AMD Z1 Extreme i wykazuje przewagę tego pierwszego.

MSI Claw A1M

MSI Claw A1M dysponuje ekranem o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli. Odświeżanie jest dynamiczne, ale maksymalnie wynosi ono 120 Hz. Do dyspozycji będzie 32 GB pamięci RAM (LPDDR5-6400), czyli dwa razy więcej niż u konkurencji. MSI zdecydowało się również na baterię o pojemności 53 Wh – to więcej niż w Steam Deck LCD i Asus ROG Ally, ale tyle samo co w Steam Decku OLED oraz Lenovo Legion Go.

MSI Claw A1M posiada raczej standardową konstrukcję oraz aktywny układ chłodzenia. Oprócz standardowych gałek (z efektem Halla), D-pada i przycisków są też 4 dodatkowe. Z tyłu do standardowego układu dodano również przycisk zasilania z czytnikiem palców oraz dwa klawisze macro. Jest tu też slot kart pamięci Micro SD, port słuchawkowy 3,5 mm oraz USB-C z obsługą Thunderbolt 4. Ważną aktualizacją jest obsługa WiFi 7. Do konsoli dodano także nakładkę MSI, którą można aktywować dedykowanym przyciskiem. Jest też dodatkowa aplikacja dla centrum gier z agregatorem zainstalowanych tytułów.

Więcej informacji znajdziecie na stronie MSI Claw A1M.