Samsung wyrobił sobie już pozycję lidera na rynku składanych urządzeń. W momencie, kiedy oni oraz Motorola mają drugą generację swoich urządzeń wypuszczonych globalnie, Xiaomi pozostaje na linii startowej. Chińska firma ma bardzo duże aspiracje, dlatego na pewno i w tym polu będzie chciała pozostać numerem 1, czy to im się uda mimo tak dużej przewagi konkurencji?

Kluczem do sukcesu Cetus, a nie Mi Mix Alpha?

Pierwsze informacje o składanym telefonie od Xiaomi otrzymaliśmy już w 2019 roku, kiedy to świat ujrzał filmik z potrójnie składanym telefonem. Choć taka konstrukcja znalazła automatycznie zwolenników, jak i przeciwników, wszyscy zerkali w kierunku chińskiego producenta. Po tych informacjach słuch o składanym telefonie zaginął, a zastąpił go Mi Mix Alpha. Wydaje mi się, że zainteresowanie tym modelem było znacząco słabsze. Może to ze względu na brak składanej budowy, a może zwyczajnie ze względu na małą szansę produkcyjnej wersji tak nieergonomicznego urządzenia. Najczęściej krytykowano tylny wyświetlacz, który będzie rysował się za każdym razem, gdy odłożymy telefon.

Mi MIX Alpha 06 1024x768

Oba modele od Xiaomi łączy jedno, nigdy nie trafiły na półki sklepowe.

Coraz bliżej?

Po prawie 2 latach od pierwszych informacji o składanym urządzeniu mamy jakieś ruchy. Członek XDA znalazł fragmenty kodu w najnowszym MIUI12 Beta, które wskazują na istnienie prototypu. Nosi on nazwę „Cetus”. Wiemy o nim tyle, że będzie wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon, a główną kamerą będzie 108 Mpx.

I to byłoby na tyle. Z jednej strony szkoda, że dowiedzieliśmy się tak niewiele, z drugiej jednak jest to istotny znak, że coś się w tej sprawie dzieje. Xiaomi jest znane z bardzo dobrze wycenionych urządzeń, dlatego też tak dużo osób wyczekuje składanego telefonu od tego producenta. Na razie jednak pozostaje nam dalej czekać na kolejne informacje.


Posłuchaj nas!