Wiadomo już, że Microsoft zdecydowanie utrudni użytkowniczkom i użytkownikom zmianę domyślnych programów otwierających pliki różnego typu. Mozilla Firefox już ten problem pokonała.

Od wielu lat przeglądarki Microsoftu są włączane jedynie (a na pewno głównie) w celu pobrania innych, lepiej zoptymalizowanych, bezpieczniejszych i po prostu szybszych aplikacji tego typu. Niezmiennie i Internet Explorer, i Microsoft Edge przy otwarciu aplikacji każdorazowo pytają jednak, czy osoba użytkująca chce ustawić dany program za domyślny.

R E K L A M A
dk5t4b6jwls11
Źródło: Reddit: r/memes

Od sierpnia bieżącego roku wiemy, że Microsoft nie bierze jeńców. W najnowszym systemie Microsoftu, Windows 11, zmiana domyślnej przeglądarki będzie bardzo utrudnionym i żmudnym działaniem. Nowa wersja Windowsa będzie zmuszała użytkowniczki i użytkowników do zmiany domyślnej aplikacji dla każdego formatu, który automatycznie otwiera Microsoft Edge.

Windows 11 utrudnia zmianę domyślnej przeglądarki

To, jak wygląda zmiana Microsoft Edge na inną przeglądarkę, pokazał w swoim tweecie redaktor serwisu The Verge – Tom Warren:

Microsoft utrudnia zmianę przeglądarki w systemie Windows 11. Nowe widgety, które ignorują wybór domyślnej przeglądarki, to kłody pod nogi konkurencji Microsoftu.

Mozilla obeszła utrudnienia w wyborze przeglądarki w Windows 11

Dzięki zastosowaniu wstecznej inżynierii Mozilla Firefox może się stać zastępstwem dla Microsoft Edge za dosłownie jednym kliknięciem. Co ciekawe i niezwykle wygodne, proces z perspektywy użytkownika końcowego wygląda tak samo. Otwierając aplikację Mozilli po raz pierwszy, pojawia się w oknie komunikat taki, jak do tej pory:

mozilla firefox windows 11

Po kliknięciu opcji “Ustaw jako domyślną przeglądarkę”, omijamy wszelkie zmiany dla każdego formatu z osobna – wszystko dzieje się automatycznie. Wszędzie tam, gdzie Microsoft Edge był domyślnym programem, następuje zamiana na Mozillę. To wspaniała wiadomość!

Żadna z konkurencyjnych przeglądarek nie poczyniła takiego samego kroku. Nie wiadomo również, jak sam Microsoft zareaguje na działanie Mozilli.

Firefox vs. Microsoft Edge

Mozilla jest na ten moment jedną z najbezpieczniejszych przeglądarek. Dba o prywatność danych osób użytkujących i jest oparta o otwarty kod źródłowy. Dodatkowo jest dostępna w wersji mobilnej w sklepie Google Play oraz Apple App Store.

Do tego, przesiadając się na przykład z Chrome na Mozillę Firefox, możemy przenieść wszystkie zakładki do swojego konta w nowej apce. Dzięki temu nie tracimy danych, ani środowiska – po prostu płynnie przechodzimy z jednego do drugiego, bezpieczniejszego.


Posłuchaj nas!