mObywatel zaktualizowany. Pojawia się odświeżona wersja mPojazdu oraz nowe ikony

Opublikowano 26.11.2020 8:03 -


Ministerstwo Cyfryzacji wydaje aktualizację aplikacji mObywatel. Wśród nowości wymienia się odświeżenie modułu mPojazd, a także nowe ikony. 

Aplikacja mObywatel to trochę zawartość naszego portfela. Możemy w niej znaleźć nasz dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, legitymację szkolną, legitymację studencką, a także eReceptę. Jest ona nieustannie rozwijana, a my ciągle czekamy na mPrawo jazdy. Dla mnie pojawienie się tego modułu będzie oznaczać całkowite zostawianie portfela w domu. Wszystko, co mi na chwilę obecną potrzebne, czyli dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny pojazdu mam już w aplikacji, do tego korzystam z Apple Pay i nie noszę gotówki przy sobie. Jedynie dokument prawa jazdy zabieram ze sobą, kiedy podróżuję samochodem. Tego jeszcze nie otrzymujemy (czekamy do 5 grudnia), ale Ministerstwo Cyfryzacji właśnie wydało aktualizację mObywatela.

mobywatel 1 mobywatel 2

Aktualizacja mObywatela

W najnowszej wersji mObywatel skupiono się raczej na kosmetycznych zmianach, niż jakiś przełomowych. Na „dzień dobry” przywitają nas nowe ikony. Od teraz będzie można zmieniać ich rozmiar, a także kolejność. Kiedy wybierzemy duże ikony, to faktycznie ich rozmiar będzie całkiem pokaźny. To niewątpliwie przyda się osobom z gorszym wzrokiem lub starszym. Jeśli będziemy chcieli zmienić wygląd ekranu głównego, to aplikacja pozwoli nam na ułożenie ikon w formie listy lub siatki. 

mobywatel 3 mobywatel 4

Odświeżony moduł mPojazd

Pewnego odświeżenia doczekał się również moduł mPojazd. Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje, że jego pierwsze uruchomienie nie będzie już wymagało ponownego logowania za pośrednictwem profilu zaufanego. Dane zostaną pobrane przy pomocy innego modułu - mTożsamość. W samym mPojazd pojawi się też więcej informacji. Z komunikatu Ministerstwa wynika, że zobaczymy dodatkowo: średnie zużycie paliwa samochodu, indywidualny poziom emisji CO2, rodzaj drugiego paliwa alternatywnego, które możemy zatankować, wartość stanu licznika, jednostkę stanu licznika, jednostkę tego licznika, a także datę spisania tych informacji oraz podmiot, który te dane wprowadził. 

Zapowiedzi kolejnych nowości

Aktualizacja mObywatela wprowadza jednocześnie na Androidzie powiadomienia. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że to testy tego rozwiązania. Możliwe, że trafią one również do aplikacji na iOS. Nowa wersja mObywatela jest już dostępna w AppStore oraz Sklepie Play. W przyszłości ma być wprowadzony do aplikacji również moduł mKDR - mobilna Karta Dużej Rodziny, Małopolska Karta Aglomeracyjna, a także legitymacja zawodowa. Najważniejszy chyba dla wielu osób, czyli mPrawo jazdy pojawi się już 5 grudnia - wtedy ma być opublikowana kolejna aktualizacja aplikacji mObywatel. 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Wieści z Rozładowani.pl