Od dawna wmawia się nam, że mObywatel działa tylko w Polsce. W dużym uogólnieniu jest to prawdą, natomiast istnieją pewne sytuacje, które stanowią odstępstwo od przyjętych reguł. Oto one.
Sama koncepcja aplikacji rządowej, która zastępuje dowód osobisty i inne dokumenty w większości przypadków, jest wprost genialna. Z usługi mObywatel korzystam od samego początku i szczerze ubolewałem nad tym, że nie wszędzie mogłem potwierdzać za jej pomocą swoją tożsamość. Początkowo, rozwiązanie sprawdzało się w sklepach, kontrolach drogówki czy podczas wizyty u lekarza. Niedawno jej możliwości urosły do tego stopnia, że mogłem zostawić portfel z dokumentami w domu.
- 1Password z nowymi zabezpieczeniami
- OMNIVISION najmniejsza kamera na świecie
- iOS 17 przyciszył Ci dzwonek
- George R.R. Martin pisarze pozwali OpenAI
- Assassin’s Creed Mirage wymagania sprzętowe Assassin’s Creed Mirage
Tak, mObywatel stał się pełnoprawnym dokumentem, który przydaje się w urzędach, w punktach usługowych przy podpisywaniu umów, a niebawem (od 1 września) również w bankach. W zasadzie łatwiej jest napisać, gdzie nie jest honorowana tytułowa aplikacja. Nie wykorzystamy jej podczas składania wniosku o dowód osobisty oraz przy przekraczaniu granicy. Ostrzega się również przed tym, że z apki nie skorzystamy w krajach innych niż Polska. Jest mam być precyzyjny – nie jest to do końca prawdą.
mObywatel działa również poza granicami Polski

Oprawa paszportowa na lotnisku, której dokonujemy, chcąc opuścić teren Unii Europejskiej, nie jest możliwa do przejścia bez fizycznego paszportu. Nawet jeśli podróżujemy po państwach członkowskich, powinniśmy mieć ze sobą ważny (plastikowy) dowód osobisty lub paszport. Niemcy, Czesi czy Hiszpanie nie honorują aplikacji mObywatel. Łamiemy w ten sposób zasady.
Przepisy przepisami, a życie życiem, prawda? Może się bowiem zdarzyć, że ktoś Was okradnie lub zwyczajnie zgubicie portfel, a może nawet cały bagaż. W takich przypadkach funkcjonariusze służb porządkowych w obcym kraju mogą w ramach wyjątku (sytuacji kryzysowej) zweryfikować waszą tożsamość. Niestety, wynika to jedynie z dobrej woli. Jest jednak miejsce, gdzie mObywatel sprawdzi się znacznie lepiej.
Nowość w mObywatel: na początku sierpnia użytkownicy aplikacji zyskają nową, przydatną możliwość
Możemy udać się bowiem do polskiej ambasady, w której możemy zgłosić problem z fizycznym dowodem. Urzędnicy potwierdzą to, kim jesteśmy nawet przy użyciu aplikacji mObywatel 2.0. To załatwi nasz problem. Jak widać, apką przyda się również poza Polską.
Popularne na dailyweb:
- Wyższy podatek dla informatyków. Skarbówka uznała, że programiści zarabiają zbyt dobrze
- Pokolenie Polonii 1 (i nie tylko) – nostalgiczny ranking bajek dzieciństwa część 1
- Największe odkrycie tego milenium. Archeolodzy wykopali ponad 3800-letnie smocze jajo.
- W jakiej kolejności oglądać Gwiezdne Wojny na Disney+?
- Fotograficzne porównanie: iPhone 14 Pro vs Samsung Galaxy S23 Ultra