Mobilna fotografia dogoni słabsze bezlusterkowce. Samsung przygotowuje matrycę 150 Mpx w rozmiarze 1"

Mobilna fotografia dogoni słabsze bezlusterkowce. Samsung przygotowuje matrycę 150 Mpx w rozmiarze 1″

Opublikowano 19.03.2020 8:00 -


Samsung jest w trakcie rozwoju nowej generacji matryc, które będą kontynuacją topowych modeli 108 Mpx, które zostały zastosowane w Samsungu S20 Ultra albo np. Xiaomi Mi 10. Nowa seria będzie charakteryzować się rozdzielczością 150 MPx oraz co ważniejsze, większym rozmiarem 1″. Jeżeli zastanawiacie się, czy to dużo, powiem, że tak!

Hasło, że nowe smartfony doganiają aparaty cyfrowe, słyszy się co rusz. Przeważnie każdy moduł aparatu w telefonie charakteryzujący się większym skokiem technologicznym to właśnie ten, który dogonił aparaty cyfrowe. Jest to jednak słabe porównanie, bo żaden z parametrów nie jest nawet zbliżony do aparatów. Sytuacja ma się zmienić, bo nowa matryca będzie tej samej wielkości co większość kompaktów i słabszych bezlusterkowców.

Największa w historii

Najnowsza matryca od Samsunga będzie miała rozmiar 1″. W mobilnej fotografii jest to gigant. Aktualnie używana matryca 108 Mpx w Samsungu S20 Ultra ma rozmiar 1/1.33″, największa stosowana popularnie to 1/1.2″, która montowana była w słynnej Nokii 808 PureView. Zastosowanie tak dużej matrycy w tejże Nokii zagwarantowała jej historyczną wręcz jakość zdjęć. Aż ciekawość zżera, co pokaże zatem jeszcze większa z nową technologią.

Aby jeszcze bardziej ugruntować, gdzie taka matryca się pozycjonuje, warto wspomnieć o aparatach. Genialny kompakt Sony RX100, jak i bezlusterkowiec Nikon 1 również są wyposażone w 1″ matrycę. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia optyki, która w aparatach nie jest ograniczona obudową urządzenia, a co za tym idzie, charakteryzuje się lepszymi parametrami.

150 Mpx w Xiaomi już w 2020

Matryca 150 Mpx będzie wykorzystywał technologię łączenia pikseli. Zastosowano metodę taką samą, jak w Samsungu S20 Ultra, czyli 9 pikseli w 1 (inne matryce dziś dostępne na rynku łączą 4 w 1). Po takim “zbiciu” otrzymamy 16-megapikselowe zdjęcie o niesamowitej jakości.

isocell bright hmx

Mówi się, że Xiaomi jako pierwszy użyje nowej matrycy w swoim urządzeniu. Ma ono zostać zaprezentowane i wprowadzone na rynek jeszcze w Q4 tego roku. Zakładam, że tuż za Xiaomi pokażą się kolejne urządzenia od Oppo, Vivo czy Motoroli. Tak samo wyglądała sytuacja z matrycą 108 Mpx.

Kolejne megapiksele nie robią na mnie specjalnego wrażenia, tym bardziej, że i tak otrzymujemy wynikowe zdjęcie 12-16 Mpx. To, co jednak pobudziło moją wyobraźnię to detronizacja Nokia 808 Pure View z podium największej zastosowanej matrycy.

Wieści z Rozładowani.pl