GSMA wydała kilka dni temu szósty, coroczny raport o stanie telefonii komórkowej. Są powody do zachwytów, ale tempo zmian wyhamowuje. Ponad połowa ludzkości korzysta z mobilnego internetu. Nie cała połowa używa do tego smartfonów. Sieci 5G pokryły zasięgiem ponad 30% populacji w ciągu 5 lat od premiery rzeczonej technologii. Jeśli jesteście głodni faktów, zapraszamy.
GSM Association to międzynarodowe porozumienie handlowe, które zrzesza operatorów sieci komórkowych, producentów sprzętu oraz jednostki naukowe i badawcze. To dzięki nim wysyłamy wiadomości SMS-y i przeglądamy sieci społecznościowe. Dziś GSMA ma dla Was sporą porcję faktów.
Co roku publikowany jest raport na temat stanu światowego internetu, telefonii komórkowej i nawyków. Ten aktualny zdradza kilka zaskakujących faktów. Rzuca też trochę światła na tempo zachodzących na rynku zmian.
Połowa ludzi na świecie z internetem w smartfonach
Obecnie naszą planetę zamieszkuje 8.06 miliarda ludzi. Według najnowszego raportu GSMA SOMIC połowa z tego, a dokładnie 49% posiada smartfon. Dostęp do mobilnego internetu ma jednak już około 4,6 miliarda ludzi co stanowi 57%. To dlatego, że 8% populacji uzyskuje dostęp do internetu za pomocą prostych telefonów komórkowych.
Niestety, tempo adoptowania zmian spada. W zeszłym roku 40% populacji nie korzystało z mobilnego internetu, mimo iż mieszkali na obszarach działania sieci komórkowych. Obecnie to 38% populacji, czyli przeszło 3 miliardy ludzi. Ważny jest tu fakt, że tylko 5% z tych osób nie ma dostępu do mobilnych sieci komórkowych – to ponad 400 milionów osób. Nie jest więc tak, że wszystkie te osoby są wykluczone cyfrowo. Wskazuje to natomiast na fatalną infrastrukturę, która ma olbrzymią lukę w pokryciu zasięgiem.
W danych z rankingu widać różnice regionalne i kulturowe. Rejony Afryki Subsaharyjskiej i Azji Południowej reprezentują regiony o najgorszej penetracji sieci, gdzie połączone są odpowiednio 59% i 52% tamtejszej populacji. W krajach rozwijających się osoby dorosłe na terenach wiejskich są o 29% mniej skłonni do korzystania z mobilnego internetu niż na terenach miejskich, podczas gdy kobiety są o 19% mniej skłonne do tego niż mężczyźni.
Tragicznym faktem jest, że aż dwie trzecie osób mieszkających na terenach pokrytych internetem szerokopasmowym nie korzysta z internetu mobilnego, bo nie może sobie na niego pozwolić. Nawet jednak tam, gdzie ludzie posiadają smartfony, nie korzystają z internetu ze względu na bariery takie jak brak umiejętności czytania i pisania, bezpieczeństwa usług, dostępności usług lub dostępności treści w odpowiednim języku.
Pozostała jedna trzecia z tych osób, czyli przeszło 950 milionów ludzi posiadają dostęp do smartfonu (350 milionów ludzi) lub telefonu komórkowego obsługującego internet mobilny (600 milionów ludzi) korzystają jednak tylko z funkcji SMS i połączeń głosowych. Te osoby teoretycznie nie powinny mieć barier przed korzystaniem z mobilnego internetu. Niestety nie robią jednak tego, a powodów możemy się jedynie domyślać.
Raport dostępny jest na stronie GSMA. Jego pełna wersja bezpośrednio dostępna jest tutaj, wersja z sami kluczowymi faktami dostępne jest tutaj.